Hlavní informace

Svět laserů a fotoniky se v posledních desetiletích překotně vyvíjí s rychlostí, kterou jde přirovnat snad jen k vývoji výpočetní techniky. Abyste měli šanci se v tomto oboru zorientovat a pochopit, co nám přináší, připravili jsme pro vás "Den s lasery a fotonikou". Nahlédněte do světa špičkových technologií využívajících světlo a seznamte se s jejich možnostmi. Získejte přehled o příležitostech a výzvách, které na vás v této oblasti čekají, ať už přemýšlíte o základním výzkumu nebo praktickém využití. Setkejte se s významnými odborníky v oboru a potrapte je svými dotazy. Přijďte k nám a posviťte si s námi na svou budoucnost.

Laser

9. ČERVNA 2025

8:45—17:15

TROJANOVA 13, PRAHA 2

 

 

PROGRAM

Bude upřesněn cca v březnu 2025.


REGISTRACE

Registrace na akci bude otevřena 15. 4. 2025 (pro partnerské školy 1. 4. 2025).


⇑ nahoru

PŘEDNÁŠKY

Seznam přednášejících bude uveřejněn v průběhu školního roku 2024/2025.


⇑ nahoru

EXKURZE

Skupina 1

Exkurze do laserového Centra ELI-Beamlines – unikátní laserové centrum 

V ELI vám ukážeme návštěvnickou galerii, ze které uvidíte naše ultraintenzivní lasery, třeba L4 ATON, jeden z nejvýkonnějších laseru světa. Výkon má 10PW. Popovídáme si o našich výzkumných aktivitách a aktivitách pro vědecké uživatele z celého světa, které tu hostíme právě v době vaší návštěvy. 

Exkurze laserového Centra HiLASE – lasery pro skutečný svět 

Centrum HiLASE se zabývá vývojem unikátních laserových systémů a jejich aplikací (nejen) v průmyslu. Účastníci exkurze nahlédnou do čistých prostor, ve kterých jsou lasery Centra vyvíjeny, a navštíví experimentální haly pro Laser Shock Peening (LSP) a Laserové mikroobrábění (LMM).

Skupina 2

Exkurze do badatelského centra PALS – Prague Asterix Laser System 

Výzkumná infrastruktura PALS (Prague Asterix Laser System) zve zájemce na exkurzi do svého badatelského centra. Účastníci mají jedinečnou možnost prohlédnout si laserovou laboratoř PALS s jedním z největších laserů v Evropě a seznámit se s významnými laserovými projekty současnosti i minulosti. Součástí programu je i představení interakčních laserových experimentů. 

Exkurze do laboratoř kvantových technologií a FemtoLabu

Kvantové provázání lze realizovat na nejrůznějších mikroskopických systémech (fotonech, elektronech, i molekulách). V naší laboratoři můžeme generovat dvojice fotonů, které jsou v provázaných polarizačních stavech. V principu se to projevuje takovým způsobem, že měříme určitou vlastnost fotonů (polarizaci vertikální nebo horizontální) a ve chvíli, kdy změříme vlastnost (stav) jednoho fotonu, tak okamžitě víme, jakou vlastnost má druhý foton – to je způsobeno právě silnou korelací, kvantovým provázáním, mezi dvěma fotony. Zdroj provázaných/entanglovaných párů fotonů je v laboratoři dále rozvíjen a zkoumají se možnosti jeho využití pro kvantově optické experimenty a pro spektroskopická měření. 
V laboratoři Femtolab uvidíte laserový systémem využívající technologii, která svým průkopníkům přinesla v roce 2018 Nobelovu cenu za fyziku. Interakce intenzivního laserového impulzu o špičkovém výkonu v řádu stovek GW s látkou otevírá okno do fyziky extrémně vysokých elektromagnetických polí, jaká nejsou na Zemi jinými způsoby dosažitelná. V naší laboratoři je na tomto laserovém systému budován zdroj vysokých harmonických frekvencí, který umožňuje generovat koherentní attosekundové impulzy v extrémní ultrafialové části spektra. 

Skupina 3

Exkurze do oddělení spintroniky a nanoelektroniky FZÚ 

Nejdříve navštívíme dvě laboratoře zaměřené na syntézu materiálů. První je laboratoř magnetronového naprašování, kde se vyvíjejí nové materiály pro moderní spintroniku. Druhá je o něco sofistikovanější laboratoř epitaxe z molekulárních svazků, kde se dozvíme, jak se připravují jedny z nejčistších krystalů na světě. Nakonec se podíváme na čistě prostory, které jsou plně vybaveny k přípravě elektronických součástek s rozměry na úrovni desítek nanometrů pomocí elektronové litografie. 

Exkurze do laboratoří laserových a pokročilých kosmických technologií – laser to je síla

V rámci exkurze se dozvíte, jak vznikají laserové paprsky, jak je můžeme rozlišovat podle jejich parametrů. Jakou silou neboli výkonem může laser působit. Navštívíte univerzitní vědecké laboratoře, stejně tak i laboratoře, kde probíhá základní praktická výuka studentů. Nebude chybět ukázka laserů při generaci jedinečného monochromatického záření. Uvidíte také funkční kopii letovéhu kusu detektoru velmi slabých laserových signálů a uslyšíte, k čemu je to užitečné ve fyzice, geofyzice či astrofyzice. 

 


⇑ nahoru

ČASTÉ DOTAZY

  • Musím se akce účastnit celý den?
    Pokud jste zdaleka a potřebujete odjet dříve, můžete odejít buď před exkurzemi nebo mezi jejími částmi.
  • Kde se dá blízko najíst?
    Oběd je zajištěn přímo během akce. Nemusíte se nikam vzdalovat.
  • Budu si muset kupovat lístky na přejezdy mezi exkurzemi?
    Doporučujeme koupit si celodenní lístek, který vám vystačí na téměř všechny přejezdy.

 


Kontakt na organizátory:

Odborné dotazy: doc. Ondřej Klimo

Organizační dotazy: Dr. Šárka Salačová

⇑ nahoru


PARTNEŘI AKCE

 

logo FJFI logo ELI Logo HiLASE RGB FZU C U RGB
 meopta logo Optixs logo small crytur logo CMYK pantone blue  Valeo logo

 

 

Přihlašovací jméno a heslo jsou stejné, jako do USERMAP (nebo KOS).

V případě ztráty nebo zapomenutí hesla či jména se obraťte na vašeho správce IT.