Svět laserů a fotoniky se v posledních desetiletích překotně vyvíjí s rychlostí, kterou jde přirovnat snad jen k vývoji výpočetní techniky. Abyste měli šanci se v tomto oboru zorientovat a pochopit, co nám přináší, připravili jsme pro vás "Den s lasery a fotonikou". Nahlédněte do světa špičkových technologií využívajících světlo a seznamte se s jejich možnostmi. Získejte přehled o příležitostech a výzvách, které na vás v této oblasti čekají, ať už přemýšlíte o základním výzkumu nebo praktickém využití. Setkejte se s významnými odborníky v oboru a potrapte je svými dotazy. Přijďte k nám a posviťte si s námi na svou budoucnost.
9. ČERVNA 20258:45—17:15TROJANOVA 13, PRAHA 2 |
PROGRAM |
REGISTRACE |
PŘEDNÁŠKY |
EXKURZE |
FAQ + KONTAKT |
PROGRAM
Bude upřesněn cca v březnu 2025.
REGISTRACE
Registrace na akci bude otevřena 15. 4. 2025 (pro partnerské školy 1. 4. 2025).
PŘEDNÁŠKY
Seznam přednášejících bude uveřejněn v průběhu školního roku 2024/2025.
EXKURZE
Skupina 1
Exkurze do laserového Centra ELI-Beamlines – unikátní laserové centrum
V ELI vám ukážeme návštěvnickou galerii, ze které uvidíte naše ultraintenzivní lasery, třeba L4 ATON, jeden z nejvýkonnějších laseru světa. Výkon má 10PW. Popovídáme si o našich výzkumných aktivitách a aktivitách pro vědecké uživatele z celého světa, které tu hostíme právě v době vaší návštěvy.
Exkurze laserového Centra HiLASE – lasery pro skutečný svět
Centrum HiLASE se zabývá vývojem unikátních laserových systémů a jejich aplikací (nejen) v průmyslu. Účastníci exkurze nahlédnou do čistých prostor, ve kterých jsou lasery Centra vyvíjeny, a navštíví experimentální haly pro Laser Shock Peening (LSP) a Laserové mikroobrábění (LMM).
Skupina 2
Exkurze do badatelského centra PALS – Prague Asterix Laser System
Výzkumná infrastruktura PALS (Prague Asterix Laser System) zve zájemce na exkurzi do svého badatelského centra. Účastníci mají jedinečnou možnost prohlédnout si laserovou laboratoř PALS s jedním z největších laserů v Evropě a seznámit se s významnými laserovými projekty současnosti i minulosti. Součástí programu je i představení interakčních laserových experimentů.
Exkurze do laboratoř kvantových technologií a FemtoLabu
Kvantové provázání lze realizovat na nejrůznějších mikroskopických systémech (fotonech, elektronech, i molekulách). V naší laboratoři můžeme generovat dvojice fotonů, které jsou v provázaných polarizačních stavech. V principu se to projevuje takovým způsobem, že měříme určitou vlastnost fotonů (polarizaci vertikální nebo horizontální) a ve chvíli, kdy změříme vlastnost (stav) jednoho fotonu, tak okamžitě víme, jakou vlastnost má druhý foton – to je způsobeno právě silnou korelací, kvantovým provázáním, mezi dvěma fotony. Zdroj provázaných/entanglovaných párů fotonů je v laboratoři dále rozvíjen a zkoumají se možnosti jeho využití pro kvantově optické experimenty a pro spektroskopická měření.
V laboratoři Femtolab uvidíte laserový systémem využívající technologii, která svým průkopníkům přinesla v roce 2018 Nobelovu cenu za fyziku. Interakce intenzivního laserového impulzu o špičkovém výkonu v řádu stovek GW s látkou otevírá okno do fyziky extrémně vysokých elektromagnetických polí, jaká nejsou na Zemi jinými způsoby dosažitelná. V naší laboratoři je na tomto laserovém systému budován zdroj vysokých harmonických frekvencí, který umožňuje generovat koherentní attosekundové impulzy v extrémní ultrafialové části spektra.
Skupina 3
Exkurze do oddělení spintroniky a nanoelektroniky FZÚ
Nejdříve navštívíme dvě laboratoře zaměřené na syntézu materiálů. První je laboratoř magnetronového naprašování, kde se vyvíjejí nové materiály pro moderní spintroniku. Druhá je o něco sofistikovanější laboratoř epitaxe z molekulárních svazků, kde se dozvíme, jak se připravují jedny z nejčistších krystalů na světě. Nakonec se podíváme na čistě prostory, které jsou plně vybaveny k přípravě elektronických součástek s rozměry na úrovni desítek nanometrů pomocí elektronové litografie.
Exkurze do laboratoří laserových a pokročilých kosmických technologií – laser to je síla
V rámci exkurze se dozvíte, jak vznikají laserové paprsky, jak je můžeme rozlišovat podle jejich parametrů. Jakou silou neboli výkonem může laser působit. Navštívíte univerzitní vědecké laboratoře, stejně tak i laboratoře, kde probíhá základní praktická výuka studentů. Nebude chybět ukázka laserů při generaci jedinečného monochromatického záření. Uvidíte také funkční kopii letovéhu kusu detektoru velmi slabých laserových signálů a uslyšíte, k čemu je to užitečné ve fyzice, geofyzice či astrofyzice.
ČASTÉ DOTAZY
- Musím se akce účastnit celý den?
Pokud jste zdaleka a potřebujete odjet dříve, můžete odejít buď před exkurzemi nebo mezi jejími částmi. - Kde se dá blízko najíst?
Oběd je zajištěn přímo během akce. Nemusíte se nikam vzdalovat. - Budu si muset kupovat lístky na přejezdy mezi exkurzemi?
Doporučujeme koupit si celodenní lístek, který vám vystačí na téměř všechny přejezdy.
Kontakt na organizátory:
Odborné dotazy: doc. Ondřej Klimo
Organizační dotazy: Dr. Šárka Salačová
PARTNEŘI AKCE