Hlavní informace

Výuka

Katedra matematiky zajišťuje veškerou výuku matematiky pro všechny obory. Posluchači získávají poměrně hluboké poznatky z matematické analýzy a lineární algebry, a to na třech úrovních obtížnosti: A, B, nebo v předmětu Matematika. Seznámí se se základy práce na počítačích. Navazují kurzy dalších matematických disciplín, jako obyčejné a parciální diferenciální rovnice, numerické metody, teorie pravděpodobnosti a matematická statistika. 

Katedra matematiky garantuje výuku v následujících bakalářských studijních programech

v navazujících magisterských studijních programech

a doktorského studia

 

Věda a výzkum

Na Katedře matematiky FJFI ČVUT v Praze působí následující čtyři výzkumné skupiny:

  • GAMS - Skupina aplikované matematiky a stochastiky se zabývá studiem fyzikálních, biologických a sociálních systémů, metodami matematické statistiky, matematické analýzy a teorie pravděpodobnosti. Jedná se především o statistickou analýzu dat, formulaci teoretických transportních modelů a hledání příslušných analytických řešení, matematické metody v defektoskopii, pravděpodobnostní odhady z malých sociálních oblastí, studium tzv. Φ-divergencí, matematické modely pro pohyb chodců, modely paniky a další.
  • MAFIA - Metody algebry a funkcionální analýzy v aplikacích se věnuje výzkumu v oblasti matematické fyziky. Orientuje se zejména na problémy, které jsou současně zajímavé z matematického i fyzikálního hlediska. Jmenujme hlavní témata výzkumu: Lieovy a Hopfovy algebry, lineární operátory na Hilbertových prostorech, integrabilní systémy, řešitelné modely kvantové fyziky, časově závislé systémy a poruchové metody v klasické i kvantové mechanice. 
  • MMG - Skupina matematického modelování se věnuje matematickému modelování a numerickým simulacím komplexních jevů v high-tech designu, v ochraně životního prostředí a počítačové vědě. Skupina se podílí na výzkumu a vývoji a zároveň na výchově mladých expertů v matematickém inženýrství. Skupina úspěšně spolupracuje s prestižními univerzitami a instituty a také průmyslovými firmami po celém světě.  
  • TIGR - Skupina teoretické informatiky se věnuje aktuálním tématům diskrétní matematiky s aplikacemi v informatice i fyzice, jako jsou např. nestandardní reprezentace reálných čísel, kombinatorika na slovech, aperiodická dláždění prostoru. V současné době se středem zájmu staly kombinatorické, algebraické a číselně-teoretické úlohy s aplikacemi v teoretické informatice. 

 

Spolupráce s institucemi

cern IKEM CA Logo 1-web IBM logo-oxford-dlouhy Red Hwell Logo Univerzita Fr logo CIO auger logo bw logo

 

KM v obrazech

thumb Bakteriethumb Grafthumb Mozekthumb Spalovanithumb Krystalythumb KytaraSteheni kost

logo KM

Kontakt

Trojanova 13
Praha 2
120 01

tel.: +420 770 127 494

E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Web: km.fjfi.cvut.cz

Vedoucí katedry

prof. Ing. Zuzana Masáková, Ph.D.

Zástupce vedoucího

doc. Ing. Tomáš Hobza, Ph.D.
doc. Ing. Václav Klika, Ph.D.

Tajemník katedry

Ing. Pavel Strachota, Ph.D.

Sekretářka katedry

Ivana Kukalová

Přihlašovací jméno a heslo jsou stejné, jako do USERMAP (nebo KOS).

V případě ztráty nebo zapomenutí hesla či jména se obraťte na vašeho správce IT.