Den s lasery a fotonikou
Svět laserů a fotoniky se v posledních desetiletích překotně vyvíjí s rychlostí, kterou jde přirovnat snad jen k vývoji výpočetní techniky. Abyste měli šanci se v tomto oboru zorientovat a pochopit, co nám přináší, připravili jsme pro vás "Den s lasery a fotonikou". Nahlédněte do světa špičkových technologií využívajících světlo a seznamte se s jejich možnostmi. Získejte přehled o příležitostech a výzvách, které na vás v této oblasti čekají, ať už přemýšlíte o základním výzkumu nebo praktickém využití. Setkejte se s významnými odborníky v oboru a potrapte je svými dotazy. Přijďte k nám a posviťte si s námi na svou budoucnost.
12. ČERVNA 20258:00—17:45TROJANOVA 13, PRAHA 2 |
PROGRAM |
REGISTRACE |
PŘEDNÁŠKY |
EXKURZE |
FAQ + KONTAKT |
PROGRAM
8:00—8:55 |
PŘÍCHOD A REGISTRACE |
9:00—9:15 |
ZAHÁJENÍ |
9:15—9:45 |
PEVNOLÁTKOVÉ LASERY NA FJFI A JEJICH REÁLNÉ APLIKACE |
9:45—10:05 |
ELI = NEJVÝKONNĚJŠÍ LASERY NA SVĚTĚ A CO S NIMI ZKOUMÁME |
10:05—10:25 |
LASEROVÝ SYSTÉM BIVOJ |
10:25—10:50 |
DISKUSE / PŘESTÁVKA S OBČERSTVENÍM / SPOLEČNÉ FOTO |
10:50—11:20 |
ÚVOD DO FOTONIKY, KLASICKÉ I KVANTOVÉ |
11:20—11:40 |
RENTGENOVÉ LASERY: OD HVĚZDNÝCH VÁLEK PŘES NITRA PLANET K ŽIVÉ HMOTĚ A MIKROČIPŮM |
11:40—12:00 |
VLÁKNOVÉ LASERY A FOTONIKA NA ÚFE AKADEMIE VĚD: OD VÝZKUMU K APLIKACÍM |
12:00—12:15 |
PREZENTACE FIREM PŮSOBÍCÍCH V OBLASTI LASERŮ A FOTONIKY - MOŽNOSTI UPLATNĚNÍ |
12:15—13:00 |
OBĚD FORMOU BUFETU / DISKUZE U STOLKŮ PREZENTUJÍCÍCH |
13:00—14:00 |
PANELOVÁ DISKUSE — NAŠE PŘÍBĚHY, VAŠE DOTAZY |
14:00—17:45 |
EXKURZE |
REGISTRACE
Registrace již otevřena. Maximální kapacita je 80 účastníků.
PŘEDNÁŠKY

Pevnolátkové lasery na FJFI a jejich reálné aplikace
Vývoj laserů má na fakultě dlouhou historii. Byli jsme téměř u jejich počátků. V této přednášce se dozvíte, jaké typy laserů pro medicínu a kosmické aplikace byly vyvinuty v našich laboratořích i to, kde nejdále jsme lasery stavěli. Nezapomeneme ani na aktuální trendy a probereme vývoj nových typů laserů pro generaci záření ve střední infračervené oblasti.

ELI = nejvýkonnější lasery na světě a co s nimi zkoumáme
Víte, že v České republice máme jeden z nejsilnějších laserů na světě? Extreme Light Inrastructure (ELI) je unikátní vědecké zařízení, které pracuje s ultrakrátkými laserovými pulzy o extrémně vysokém výkonu – až několik petawattů! Díky těmto laserům můžeme vytvářet podmínky podobné těm, které panují ve hvězdách. V laserovém plazmatu také umíme generovat rentgenové záření nebo urychlovat částice na vysoké energie. V přednášce si vysvětlíme, jak tato zařízení fungují, co všechno s nimi vědci dokážou, a proč jsou důležité nejen pro výzkum, ale i pro budoucí technologie a medicínu.

Laserový systém Bivoj
Jak vylepšit laserové systémy na maximum? V naší přednášce odhalíme, jak numerické výpočty umožňují vícesvazkové obrábění nebo třeba zlepšují výkon laserového systému Bivoj v Dolních Břežanech. Bivoj se pyšní několika světovými rekordy mezi lasery s vysokým středním výkonem a stále si drží prvenství v kategorii laserů s vysokou energií. Ale věděli jste, že bez důkladného numerického modelování by jeho paprsek nebyl vůbec použitelný pro experimenty a aplikace? Jak optimalizace mění pravidla hry? Klíčem k úspěchu je správná kontrola polarizace laserového svazku. Ukážeme si, jak numerické simulace pomáhají vyladit výstupní svazek tak, aby dosahoval maximální kvality a přesnosti. Přijďte zjistit, proč je to tak zásadní!

Úvod do světa fotoniky, klasické i kvantové
Fotony, kvanta elektromagnetického záření, hrají klíčovou roli v široké škále fyzikálních jevů a technologických aplikací. Samotná fotonika se zabývá generací, šířením, detekcí a manipulací světla. Budeme si povídat jak o klasické fotonice, zahrnující optické vlnovody, lasery, nelineární optiku a optické komunikace, tak o fotonice kvantové, která se opírá o kvantovou teorii světla. Vysvětlíme si koncepty jako kvantová koherence, kvantová provázanost a jednotlivé fotony jako nosiče informace. Také nastíníme aplikace kvantové fotoniky v oblasti kvantové komunikace, kvantových počítačů a metrologie.

Rentgenové lasery: od hvězdných válek přes nitra planet k živé hmotě a mikročipům
Strategická obranná iniciativa (takzvané „Hvězdné války“ prezidenta Ronalda Reagana) počítala s rentgenovými lasery čerpanými na oběžné dráze jaderným výbuchem. První laboratorní laser pracující v měkkém rentgenovém spektrálním oboru (vlnová délka okolo 30 nm) byl ovšem podstatně skromnější. Spustili jej pracovníci kalifornské Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) v červenci 1984. Aktivním prostředím bylo selenové plazma vytvořené a čerpané zeleným zářením laserového systému Novette. Od té doby se rozvíjejí a široce využívají dva základní typy krátkovlnných laserů. Jednak plazmové, jejichž aktivní prostředí tvoří výbojové nebo laserové plazma, jednak ty s volnými elektrony, v nichž rentgenový svazek vzniká ve zhustcích urychlených elektronů. Lasery s volnými elektrony (FEL – Free Electron Lasers) nyní dominují. Jejich nevýhodou jsou však enormní investiční a provozní náklady.

Vláknové lasery a fotonika na ÚFE Akademie věd: od výzkumu k aplikacím
Dozvíte se jaká byla cesta k laserům a optickým vláknům na ÚFE a především jaké zajímavé projekty řešíme nyní. Od těch zaměřených na základní výzkum, např. jak připravit materiál optického vlákna, geometrii jádra, pláště optického vlákna i cívky pro lepší chlazení a účinnost laseru, až po výzkum aplikací, např. v projektu na vývoj pulzního vláknového laseru pro čistící aplikace; pro vývoj účinného thulium dopovaného vlákna pro novou generaci protidronových systémů; nebo pro zpracování materiálu a optické komunikace ve vesmíru.
EXKURZE
Skupina 1 (konec v 17:45 na metru Kačerov)
Exkurze do laserového Centra ELI-Beamlines – unikátní laserové centrum
V ELI vám ukážeme návštěvnickou galerii, ze které uvidíte naše ultraintenzivní lasery, třeba L4 ATON, jeden z nejvýkonnějších laseru světa. Výkon má 10PW. Popovídáme si o našich výzkumných aktivitách a aktivitách pro vědecké uživatele z celého světa, které tu hostíme právě v době vaší návštěvy.
Exkurze laserového Centra HiLASE – lasery pro skutečný svět
Centrum HiLASE se zabývá vývojem unikátních laserových systémů a jejich aplikací (nejen) v průmyslu a vesmírném sektoru. Účastníci exkurze nahlédnou do čistých prostor, ve kterých jsou lasery Centra vyvíjeny, a navštíví experimentální haly pro Laser Shock Peening (LSP) a Laserové mikroobrábění (LMM).
Skupina 2 (konec v 17:10 na metru Ládví)
Exkurze do laboratoří laserových a pokročilých kosmických technologií – laser to je síla
V rámci exkurze se dozvíte, jak vznikají laserové paprsky, jak je můžeme rozlišovat podle jejich parametrů. Jakou silou neboli výkonem může laser působit. Navštívíte univerzitní vědecké laboratoře, stejně tak i laboratoře, kde probíhá základní praktická výuka studentů. Nebude chybět ukázka laserů při generaci jedinečného monochromatického záření. Uvidíte také funkční kopii letovéhu kusu detektoru velmi slabých laserových signálů a uslyšíte, k čemu je to užitečné ve fyzice, geofyzice či astrofyzice.
Exkurze do badatelského centra PALS – Prague Asterix Laser System
Výzkumná infrastruktura PALS (Prague Asterix Laser System) zve zájemce na exkurzi do svého badatelského centra. Účastníci mají jedinečnou možnost prohlédnout si laserovou laboratoř PALS s jedním z největších laserů v Evropě a seznámit se s významnými laserovými projekty současnosti i minulosti. Součástí programu je i představení interakčních laserových experimentů.
Skupina 3 (konec v 17:45 na metru Nádraží Holešovice)
Exkurze do laboratoří výkonných vláknových laserů ÚFE Akademie věd
Názorně vysvětlíme princip fungování jak optických vláken coby světlovodů, tak i způsob fungování a podstatu zesilování světla ve vláknových zesilovačích a laserech. Projdeme si cestu od jejich vývoje až k dnešním pokročilým aplikacím a budeme názorně demonstrovat, že vláknové lasery patří mezi nejrychleji se rozvíjející odvětví laserů. Uvidíte ukázky našeho výzkumu vysokovýkonových vláknových laserů a zesilovačů se zaměřením na zvýšení účinnosti, energie pulzu a průměrného výstupního výkonu. Jde o průlomový výzkum pro vláknové laserové systémy se širokým uplatněním od obrábění materiálů, až po aplikace v medicíně a obraně.
Exkurze do laboratoř kvantových technologií a FemtoLabu
Kvantové provázání lze realizovat na nejrůznějších mikroskopických systémech (fotonech, elektronech, i molekulách). V naší laboratoři můžeme generovat dvojice fotonů, které jsou v provázaných polarizačních stavech. V principu se to projevuje takovým způsobem, že měříme určitou vlastnost fotonů (polarizaci vertikální nebo horizontální) a ve chvíli, kdy změříme vlastnost (stav) jednoho fotonu, tak okamžitě víme, jakou vlastnost má druhý foton – to je způsobeno právě silnou korelací, kvantovým provázáním, mezi dvěma fotony. Zdroj provázaných/entanglovaných párů fotonů je v laboratoři dále rozvíjen a zkoumají se možnosti jeho využití pro kvantově optické experimenty a pro spektroskopická měření.
V laboratoři Femtolab uvidíte laserový systémem využívající technologii, která svým průkopníkům přinesla v roce 2018 Nobelovu cenu za fyziku. Interakce intenzivního laserového impulzu o špičkovém výkonu v řádu stovek GW s látkou otevírá okno do fyziky extrémně vysokých elektromagnetických polí, jaká nejsou na Zemi jinými způsoby dosažitelná. V naší laboratoři je na tomto laserovém systému budován zdroj vysokých harmonických frekvencí, který umožňuje generovat koherentní attosekundové impulzy v extrémní ultrafialové části spektra.
ČASTÉ DOTAZY
- Musím se akce účastnit celý den?
Pokud jste zdaleka a potřebujete odjet dříve, můžete odejít buď před exkurzemi nebo mezi jejími částmi. - Kde se dá blízko najíst?
Oběd je zajištěn přímo během akce. Nemusíte se nikam vzdalovat. - Budu si muset kupovat lístky na přejezdy mezi exkurzemi?
Doporučujeme koupit si celodenní lístek, který vám vystačí na téměř všechny přejezdy.
Kontakt na organizátory:
Odborné dotazy: doc. Ondřej Klimo
Organizační dotazy: Radka Mika Havlíková
PARTNEŘI AKCE
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |