Staň se na den vědkyní – 2025
Staň se na den vědkyní je za námi. Děkujeme všem zúčastněným a pokud se chcete ohlednout, jaký byl ročník 2024, můžete si prohlédnout fotogalerii ZDE, fotky ze cvičení z naší centrály v Břehové 7 jsou ZDE, cvičení Fakulty elektrotechnické najdete ZDE. Akce je určená především studentkám středních škol a koná se při příležitosti Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě. Je organizovaná ve spolupráci s BNL-CZ a CERN-CZ.
Valné shromáždění Organizace spojených národů vyhlásilo v roce 2015 Mezinárodní den žen a dívek ve vědě, který připadá každý rok na 11. února. Cílem je připomenout zásadní úlohu žen ve vědeckém světě a podpořit jejich přístup k vědeckému vzdělání a účast ve vědeckých aktivitách. Díky naší akci Staň se na den vědkyní máte i Vy příležitost oslavit tento den s námi a přitom se seznámit s různými zaměřeními matematiky, fyziky, chemie nebo robotiky.
11. ÚNORA 20259:00—17:00TROJANOVA 13, PRAHA 2 |
PROGRAM |
REGISTRACE |
CVIČENÍ |
NAŠE VĚDKYNĚ |
INFO |
AFTERPARTY |
Bude upřesněn v průběhu podzimu 2024.
REGISTRACE
Bude spuštěna v lednu 2025.
CVIČENÍ
Předběžná nabídka:
Hledání částic při teplotách v trilionech stupňů Celsia na LHC
Ing. Sára Haidlová, FJFI – Břehová 7, Praha 1
Zajímá vás, co vlastně dělají částicoví fyzikové a částicové fyzičky? Během tohoto cvičení si vyzkoušíte, jak se analyzují reálná data, která se sbírají na experimentech nacházejících se na Velkém hadronovém urychlovači LHC v Evropské laboratoři pro jaderný výzkum CERN ve Švýcarsku. Studentky se seznámí s metodami a postupy, které se používají při zkoumání základních vlastností hmoty a při objevování nových částic. Experimentální výsledky poté vyhodnotí a během videokonference, která bude moderována vědci přímo z CERNu, porovnáme výsledky s výsledky skupin z jiných univerzit. Toto cvičení je organizováno ve spolupráci s CERN při příležitosti konání International Masterclasses.
Program:
13:40 - 14:00 Úvod, seznámení se ze základními principy částicové fyziky
14:00 - 14:15 Seznámení se s programem na analýzu experimentálních dat
14:15 - 15:45 Individuální analýza experimentálních dat z urychlovače LHC
15:45 - 16:00 Diskuse a kombinace výsledků
16:00 - 17:00 Videokonference s vědkyněmi v CERN a srovnání měření se zahraničními univerzitami
Uvidět neviditelné: detektor z mraků
Simona Velichová, FJFI – Břehová 7, Praha 1
Neuvěříte, co se dá vidět, když si postavíte vlastní detektor z mraků. Mlžná komora je jedním z nejjednodušších a zároveň nejefektnějších detektorů ionizujícího záření. Přidejte se a postavte si funkční detektor. Budete moct vlastním okem pozorovat protony a miony z kosmického záření nebo elektrony a alfa částice z radioaktivních rozpadů ve vzduchu. Detektor si sestavíme spolu v laboratoři.
Program:
13:40 - 14:00 Úvod do fyziky kosmického záření
14:00 - 14:30 Seznámení se s aparaturou
14:30 - 16:00 Stavba různých detektorů určených k detekci kosmického záření
16:00 - 16:30 Zhodnocení výsledků, závěr cvičení
Programování na kvantovém počítači IBM Q
Ing. Magdaléna Parýzková, FJFI – Trojanova 13, Praha 2
Kvantová teorie se zabývá popisem fyzikálních jevů na mikroskopické úrovni. Chování mikročástic je velmi odlišné od chování částic klasických, které můžeme běžně pozorovat ve světě okolo nás. Kvantová teorie pak vede k pro nás často překvapivým výsledkům a jedním z nich jsou právě i kvantové počítače. U těch se ukazuje, že některé problémy dokážou řešit podstatně efektivněji než klasické počítače. V rámci tohoto cvičení se seznámíme právě se základními principy kvantového zpracování informace. Budeme používat kvantový počítač IBM Q, ke kterému se dá připojovat přes webové rozhraní. Materiály pro cvičení jsou připravené ve formě Jupyter notebooků v programovacím jazyce Python, nicméně vůbec nevadí, pokud žádné zkušenosti s programováním nemáte, vše si vysvětlíme a ukážeme.
Program:
13:30 - 14:30 Úvod do kvantové teorie informace
14:30 - 15:00 Fungování kvantového počítače IBM Q a jak se k němu připojit
15:00 - 16:30 Tvorba jednoduchých kvantových obvodů v Pythonu
16:30 - 17:00 Naprogramování jednoduchého kvantového algoritmu na kvantovém počítači
Laserová zubní vrtačka
prof. Ing. Helena Jelínková, DrSc., FJFI – Trojanova 13, Praha 2
Co je laser a jak s tímto zářením interaguje lidská tkáň? To si ukážeme na tomto cvičení. Budeme pracovat s pevnolátkovým laserem Er:YAG (Erbiem dopovaný Yttrium Aluminium Granát), který je důležitý především pro aplikace v medicíně. Na cvičení si nejprve charakterizujeme záření z naší laserové vrtačky, a vyzkoušíte si, co takový laser způsobuje zubní tkáni, která je nejtvrdší tkání v lidském těle.
Program:
13:30 - 14:00 Úvod do fyzikálních principů laseru
14:00 - 14:15 Seznámení se s Er:YAG laserovou vrtačkou
14:15 - 15:00 Charakterizace záření laserové vrtačky
15:00 - 16:00 Zkoumání interakce laserového záření se zubní tkání
16:00 - 16:30 Vyhodnocení výsledků, závěr cvičení
Modulární aritmetika aneb 1,2,3, moc...
Aneta Pjatkanová, FJFI – Trojanova 13, Praha 2
Jak určit poslední cifru součinu dvou 10ti místných čísel, bez znalosti výsledku? Nebo jak odvodit kritéria dělitelnosti pro jakékoliv číslo? S těmito a mnoha jinými problémy nám pomůže modulární aritmetika. Modulo je mocný matematický nástroj, který zjednodušuje počítání s velkými čísly a dokonce umožňuje některé výpočetně náročné úlohy vyřešit v přijatelném čase. Na cvičení si zavedeme modulo a základní operace s kongruencemi a na praktických i teoretických příkladech se naučíme modulo efektivně používat.
Program:
13:30 - 14:00 Představení modulární aritmetiky a jejího využití
14:00 - 15:00 Zavedení modula a základních operací s kongruencemi, ilustrace na příkladech
15:00 - 15:30 Pauza
15:30 - 17:00 Další příklady na procvičení
Programování v Pythonu
spolek wITches, FEL – Technická 2, Praha 6
Na workshopu se naučíte používat proměnné, řetězce, podmínky a cykly v programovacím jazyce Python. Mimo to zjistíte, co se skrývá pod tajemnými zkratkami jako je "API" nebo "HTTP". Nabité znalosti si hned na to procvičíme a vytvoříme aplikaci, která bude na základě veřejných dat a jména uživatele předpovídat jeho věk. Na workshop není třeba mít žádnou znalost programování, všechno vás rády naučíme.
Program:
13:45 - 14:00 Seznámení a představení jazyka Python
14:00 - 14:40 Co jsou proměnné, řetězce, podmínky či cykly?
14:40 - 15:10 Jednoduché úlohy na procvičení
15:10 - 15:45 Tvorba aplikace předpovídající věk
16:30 - 17:00 Doladění projektu a dotazy
Robotika – kráčející roboti
Ing. Jindřiška Deckerová, FEL – Karlovo náměstí 13, Praha 2
Kráčející roboti mají jasný úkol, a to nasbírat vzorky půdy na Marsu. Jakého kráčejícího robota vybrat pro tento úkol vybrat? Jak takového robota naprogramovat? A jak svůj program otestovat než ho spustíte na robotu? To vše se dozvíte na našem workshopu. Přijďte a vyzkoušejte si, jaké je to být robotičkou! Součástí workshopu je také prohlídka robotické laboratoře. Důležitou podmínkou účasti je znalost programování v jazyku Python alespoň na začátečnické úrovni (začátečnické kurzy Pythonu organizují například holky PyLadies). Pokud vás robotika láká, ale programovat neumíte ještě ani trochu, nevadí, vyzkoušíte si roboty alespoň ovládat a podíváte se do laboratoře plné robotů!
Program:
13:30 - 14:00 Představení laboratoře robotiky
14:00 - 14:30 Ukázka robotů v laboratoři robotiky
14:30 - 14:45 Pauza
14:45 - 17:00 Ovládání robota pomocí programovacího jazyka Python
Fotovoltaika v energetice
Ing. Ladislava Černá, Ph.D., FEL – Technická 2, Praha 6
V současném boomu obnovitelných zdrojů má fotovoltaika své nezastupitelné místo. Ještě před 15 lety by si nikdo nedokázal představit, že se fotovoltaika zpřístupní prakticky každému. Co umožnilo tak prudký rozvoj? Jak je to se spolehlivostí dodávek? Kolik vlastně fotovoltaika stojí? Zajímá vás tato tematika? Přijďte se podívat na náš workshop, kde se společně naučíme, jak fotovoltaika funguje a jaké má vlastnosti a omezení. Vyrobíme si společně solární lampičky a na závěr vás zveme do našich laboratoří, kde se seznámíte mimo jiné s tím, jak se testují fotovolatické systémy.
Program:
13:45 - 14:15 Úvod do problematiky
14:15 - 15:15 Výroba solárních lampiček
15:15 - 16:05 Exkurze do Laboratoře pro 3D tisk a Laboratoře diagnostiky PV systémů (http://pasan.feld.cvut.cz)
16:05 - 16:30 Závěr workshopu
Gelová dozimetrie
BSc. Marija Despotović, FJFI – Břehová 7, Praha 1
Jak můžeme působení ionizujícího záření vidět na vlastní oči? Vyrobíme si gelový dozimetr, který po ozáření mění barvu. Gelové dozimetry patří do skupiny integrálních chemických dozimetrů, které po určitý čas zaznamenávají dávku (množství energie absorbované v látce) a ta je později vyhodnocena. Výhoda gelových dozimetrů spočívá v možnosti objemového 3D vyhodnocení. Zástupcem radiochromních dozimetrů, které budeme pro tuto úlohu využívat, je Frickeho gelový dozimetr s xylenolovou oranží (FeXO).
Program:
13:40 - 14:00 Úvod do integrální dozimetrie
14:00 - 16:00 Výroba gelového dozimetru a jeho ozáření
16:00 - 16:30 Vyhodnocení odezvy dozimetru
16:30 - 17:00 Diskuse výsledků
Scintilační magie: přeměna neviditelného ionizujícího záření na světlo
Bc. Monika Kotyková, FJFI – Břehová 7, Praha 1
Cvičení vás zavede do fascinujícího světa scintilátorů – materiálů, které umožňují odhalit neviditelné ionizující záření tím, že přeměňují energii vysokoenergetických částic na světlo. Scintilační detektory mají široké uplatnění v průmyslu i ve světě vědeckých experimentů, například v CERNu. Zároveň se s nimi setkáváme v nemocnicích, kde se používají pro výpočetní tomografie (CT), a také při bezpečnostních kontrolách na letištích. V rámci tohoto cvičení si vysvětlíme princip scintilace a seznámíme se s moderními scintilačními materiály. Na unikátní aparatuře s úžasným časovým rozlišením v řádu desítek pikosekund provedeme měření průběhu scintilačního pulzu několika vzorků scintilátorů. Podobnou aparaturu s takto vynikajícím časovým rozlišením má k dispozici pouze několik málo laboratoří na světě.
Program:
13:40 – 14:30 Úvod do problematiky scintilačních detektorů ionizujícího záření
14:30 – 16:00 Měření kinetiky scintilační odezvy metodou TCSPC
16:00 – 16:45 Zpracování naměřených dat
16:45 – 17:00 Vyhodnocení výsledků, závěr cvičení
Kosmické záření nejvyšších energií: rekonstrukce energetického spektra
Ing. Margita Kubátová, FJFI – Trojanova 13, Praha 2
Observatoř Pierra Augera je experiment detekující kosmické záření nejvyšších energií. Observatoř se rozkládá v Argentinské pampě na ploše 3000 km2 a je tak největší současnou observatoří kosmického záření. V rámci cvičení budete mít možnost vyzkoušet si rekonstrukci energetického spektra kosmického záření pomocí veřejných dat a identifikovat jednotlivé oblasti změn v energetickém spektru jako jsou tzv. „kotník“ nebo GZK pokles. Pomocí předpřipravených kódu se také podíváme na příchozí směry a složení kosmického záření.
Program:
13:30 - 14:00 Úvod do fyziky kosmického záření
14:00 - 14:30 Seznámení se s veřejnými daty z Observatoře Pierra Augera
14:30 - 15:30 Rekonstrukce energetického spektra kosmického záření
15:30 - 16:00 Vykreslení příchozích směrů kosmického záření nejvyšších energií
16:00 - 16:30 Závěrečná diskuze výsledků
Objevování nanosvěta elektronovým mikroskopem
Ing. Lucie Marešová, FJFI – V Holešovičkách 747/2, Praha 8
Mikroskopie už od 17. století pomáhá skokově posouvat hranice lidského poznání. Svědčí o tom i počet Nobelových cen za fyziku i chemii udělených za vývoj nových mikroskopických technik. Při přípravě nanostruktur v naší laboratoři je nepostradatelným nástrojem elektronový mikroskop, který umožňuje zobrazování až do nanometrových detailů. Během cvičení si budete moci práci s ním vyzkoušet a nafotit si snímky, které vám zůstanou na památku. K dispozici budete mít zajímavé exempláře z přírodní říše i z naší laboratoře, ale můžete si donést i vzorky vlastní.
Program:
13:30 – 14:00 Přesun na pracoviště v Troji
14:00 – 14:15 Povídání o mikroskopii
14:15 – 14:45 Zobrazování na optickém mikroskopu
14:45 – 15:00 Seznámení s elektronovým mikroskopem a tekutým dusíkem
15:00 – 16:30 Zobrazování na elektronovém mikroskopu
16:30 – 17:00 Výběr snímků, prostor pro diskuzi
Mach-Zehnderův interferometr: laserová laboratoř HiLase
Ing. Dominika Jochcová, FJFI – HiLase, Za Radnicí 828, Dolní Břežany
Laserový systém Bivoj s nejvyšším středním výkonem na světě se nachází v centru HiLase v Dolních Břežanech; 1.45 kW na základní generované vlnové délce 1030 nm (rekord z roku 2021). V rámci cvičení se seznámíme s různými typy laserů (pevnolátkové, plynové) a vyzkoušíme si práci v optické laboratoři. Vysvětlíme si princip interference elektromagnetických polí a postavíme si Mach-Zehnderův interferometr; interferometry mají řadu využití v různých oblastech – např. při testování kvality optických komponent nebo při detekci gravitačních vln (systémy LIGO/VIRGO). Pomocí sestaveného interferometru budeme sledovat změny v interferenčním obrazci v závislosti na testovaném vzorku.
Program:
13:30 – 14:15 Přesun do Dolních Břežan
14:15 – 15:00 Seznámení s laserovou laboratoří, VR model interferometru15:00 – 16:00 Sestavení interferometru
16:00 – 16:30 Testování vzorků
16:30 – 17:00 Diskuze výsledků
NAŠE VĚDKYNĚ
Ing. Mária Marčišovská, Ph.D. |
Bc. Kateřina Poláková |
Vystudovala obor jaderné inženýrství na FJFI ČVUT. V současné době pracuje na katedře fyziky FJFI v rámci Centra aplikované fyziky a pokročilých detekčních systémů, kde se věnuje testování a vyhodnocování radiačních detektorů a zkoumání radiačních efektů v polovodičích. | Studuje obor Kybernetika a Robotika na ČVUT FEL. Již od střední školy se věnuje popularizaci techniky mezi mládeží i dospělými. V rámci své praxe ve společnosti VALEO vyvíjela aplikaci pro řízení osobního automobilu pomocí tabletu. |
Prof. Ing. Edita Pelantová, CSc. |
|
Profesorka Edita Pelantová je vedoucí mezinárodně etablované výzkumné skupiny TIGR (Theoretical Informatics Group), zabývající se numeračními systémy a jejich propojením s kombinatorikou na slovech a modely pro kvaziperiodické struktury. V této oblasti je celosvětově uznávanou odbornicí, avšak její vědecká práce přesahuje do dalších oblastí matematiky, od teorie grafů až po Lieovy algebry. Je autorkou více než sta článků v mezinárodních recenzovaných časopisech a členkou programových výborů mezinárodních konferencí. Věnuje se také výuce a na FJFI založila obor Matematická informatika, jehož je garantkou. V minulosti byla například členkou etické komise Evropské matematické společnosti a výboru České matematické společnosti Jednoty českých matematiků a fyziků a působila v několika vědeckých radách a hodnotících panelech. Je aktivní popularizátorkou matematiky nejen na půdě středních a vysokých škol, ale pro širokou veřejnost. |
PANELISTKY
Prof. Ing. Helena Jelínková, DrSc. |
Ing. Katarína Křížková Gajdošová, Ph.D. |
Přední mezinárodně uznávaná odbornice v oblasti laserů. Je absolventkou FJFI. Více než 40 let se věnuje výzkumu a vývoji pevnolátkových laserů. Byla členkou týmu, který vyvíjel pevnolátkové lasery jako vysílače pro měření vzdálenosti družic. Od roku 1980 je zapojena do projektů laserové medicíny. Na svém kontě má více než 200 publikací, zabývá se též výzkumem nových materiálů pro pevnolátkové lasery >a je jednou z nejcitovanějších žen na ČVUT, pravidelně se umisťuje mezi 20 nejcitovanějšími osobnostmi ČVUT. Je členkou několika odborných společností. V roce 2013 byla jmenována „fellow of SPIE“ (The International Society for Optical Engineering) jako uznání významných příspěvků v oblasti optiky a fotoniky. Na FJFI přednáší a vyučuje kurzy Laserová technika a Aplikace laserů. V roce 2000 byla jmenována profesorkou. | Pracuje na FJFI především jako vědkyně v oboru částicová fyzika. Hlavní předmět jejího zájmu je zkoumání té nejteplejší a nejdokonalejší kapaliny, kvark-gluonového plazmatu (QGP), která možná taky existovala těsně po vzniku Vesmíru. Je členkou kolaborace ALICE v laboratoři CERN, kde se podílí na sběru a analýze dat se srážek na Velkém hadronovém urychlovači LHC, vede jednu z velkých pracovních skupin v kolaboraci zaměřenou na korelace vyprodukovaných částic ve srážce, a zároveň se podílí na plánování budoucích experimentů více než 10 let do budoucnosti. Nejdřív v roce 2015 vystudovala inženýra na FJFI a pak strávila tři roky na Institutu Nielse Bohra na Kodaňské univerzitě v Dánsku, kde získala doktorský titul a ocenění za nejlepší doktorskou práci kolaborace ALICE. V roce 2018 se vrátila na fakultu, kde po dobu dalších tří let práci dělila mezi výzkumem a učením. V roce 2021 se dostala na prestižní dvouroční pozici Senior Research Fellow do CERNu, kde se věnovala studiu QGP zkoumáním produkce a korelací částic obsahujících těžký kvark. Zkušenosti získané v této laboratoři přinesla v roce 2023 zpět na FJFI, kde doteď působí jako vědec, přednášející a vedoucí studentů. |
Ing. Monika Kučeráková, Ph.D. |
Michaela Valentová, MSc., Ph.D. |
Od bakalářského studia působí Monika Kučeráková na Katedře inženýrství pevných látek, kde se zabývá přednostní orientací materiálů, především hornin a kovů, kterou zkoumá pomocí neutronové a rentgenové difrakce. Současně pracuje i na Fyzikálním ústavu AV ČR, kde se věnuje řešení struktur z monokrystalu. V roce 2022 obdržela prestižní ocenění pro mladé vědecké pracovníky Prémii Otto Wichterle. Je spoluautorkou více než 70 impaktovaných publikací v mezinárodních časopisech a také řešitelkou či spoluřešitelkou několika tuzemských i zahraničních grantů. Na fakultě přednáší předměty Aplikace neutronové difrakce a Cvičení z fyziky pevných látek. | Michaela Valentová působí jako výzkumná pracovnice na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze. Její výzkum se zaměřuje na podporu opatření a financování energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů energie. Vede projekty zaměřené na spravedlivou transformaci, rozvoj energetických komunit i dekarbonizaci teplárenství. Zároveň pracuje jako externí expertka Evropské komise. Působila také na The Bennett Institute for Public Policy na Univerzitě v Cambridge. Ve své předchozí analytické práci vedla a podílela se na řadě mezinárodních projektů týkajících se energetických služeb nebo produktového designu. Vystudovala magisterské studium na Středoevropské univerzitě v Budapešti a získala titul PhD. na ČVUT v Praze. |
CVIČÍCÍ
Ing. Sára Haidlová |
Simona Velichová |
Sára vystudovala obor jaderné a částicové fyziky na FJFI a nyní je studentkou doktorského studia. Ve své práci se věnuje studiu kvark-gluonového plazmatu a kvantové chromodynamiky pomocí fotoprodukce vektorových mezonů v ultraperiferních srážkách na experimentu ALICE na Velkém hadronovém urychlovači LHC. | Simona je studentkA bakalářského programu Jaderná a částicová fyzika. Ve své bakalářské práci se věnuje superpozičnímu modelu spršek kosmického záření. Ve své práci SOČ se zabývala stavbou a pozorováním mlžné komory. |
Aneta Pjatkanová |
Bc. Monika Kotyková |
Aneta studuje bakalářský program Matematické inženýrství, specializace Matematická fyzika. Ve své bakalářské práci se věnuje teoriím gravitace s vyššími derivacemi metrického tenzoru. | Monika je studentkou programu Jaderné inženýrství se specializací Aplikovaná fyzika ionizujícího záření. Ve své bakalářské práci se věnovala charakterizaci anorganických scintilátorů s dlouhovlnnou emisí. Zabývala se amplitudovou spektrometrií s použitím aparatury obsahující lavinovou fotodiodu. V navazujícím magisterském studiu pokračuje ve studiu dlouhovlnných scintilátorů a zaměřuje se na časová měření. |
BSc. Marija Despotović |
Ing. Magdaléna Parýzková |
Po vystudovaném bakalářském oboru fyzika - lékařská fyzika v Srbsku, pokračuje ke magisterském studiu na oboru radiologická fyzika na Katedře dozimetrie a aplikace ionizujícího záření FJFI ČVUT. Jako student magisterského oboru věnuje se výzkumnému úkolu a diplomové práci v oblasti gelové dozimetrie a problematice polymerních gelů při ozařování s vysokým dávkovým příkonem v radioterapii. | Momentálně je studentkou doktorského programu Kvantové technologie na FJFI ČVUT. V bakalářské práci se zaměřovala na numerické simulace vesmírného plazmatu, na magisterském stupni se poté věnovala kvantové informaci a komunikaci, konkrétně kvantovým procházkám. V současné době se věnuje teoretické kvantové optice. |
Ing. Margita Kubátová |
Ing. Jindřiška Deckerová |
Absolventka oboru Experimentální jaderná a částicová fyzika na FJFI ČVUT. V současné době pokračuje v doktorském studiu a pracuje ve Fyzikálním ústavu AV ČR. Její výzkum se zabývá studiem spršek kosmického záření nejvyšších energií. Konkrétně se snaží rozlišit mionovou a elektromagnetickou složku spršek kosmického záření v datech naměřených povrchovými detektory Observatoře Pierra Augera pomocí aplikace umělých neuronových sítí. | Vystudovala program Otevřená Informatika na Fakultě elektrotechnické ČVUT v Praze se zaměřením na umělou inteligenci. Již od bakaláře se věnuje aplikaci umělé inteligence v robotice a se svým výzkumem pokračuje na doktorátu v Centru umělé inteligence (AIC) Fakulty elektrotechnické ČVUT. Zabývá se problémem obchodního cestujícího, jeho robotickými variantami a nalezením optimálních řešení. Kromě vědy se také věnuje popularizaci vědy a výuce. |
wITches |
Ing. Ladislava Černá, Ph.D. |
WITches je spolek studentek Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze, které zdarma pořádají akce pro děti od 5. - 9. třídy, zábavně a bez nároku na odměnu. Cílem wITches je zvýšit zájem dětí o elektrotechniku a informatiku. Rozvíjí spolupráci kluků a holek zábavnou formou. Kromě toho vytváří wITches dívčí komunitu na Fakultě elektrotechnické, která svojí dobrovolnickou aktivitou přispívá k rozvoji společnosti. | Vystudovala obor Elektrotechnika a Informatika na ČVUT FEL. Již více než 10 let působí jako vedoucí Akreditované laboratoře fotovoltaických systémů, kde se kromě standardních zkušebních metod věnuje také výzkumu metod nových. V rámci svého působení na Katedře elektrotechnologie ČVUT FEL pracuje také jako manažerka Centra pokročilé fotovoltaiky. Je členkou energetické komise při Státním fondu životního prostředí a členkou představenstva Asociace energetických manažerů. Kromě diagnostiky se zabývá zejména aplikacemi fotovoltaiky. |
Ing. Lucie Marešová |
Ing. Dominika Jochcová |
Vystudovala obor Optická fyzika, v současnosti se na Katedře fyzikální elektroniky FJFI ČVUT věnuje přípravě zlatých nanostruktur vhodných pro spektroskopii založenou na povrchem zesíleném Ramanově rozptylu. Pracuje s Ramanovým a elektronovým mikroskopem. | Absolventka oboru Optika a nanostruktury na Katedře fyzikální elektroniky FJFI ČVUT. V současnosti se věnuje doktorskému studiu v oboru Kvantové technologie a působí v laserovém centru HiLase (Fyzikální ústav AV ČR). Věnuje se optimalizaci výkonových ztrát v laserovém systému Bivoj - simulacím tepelně-indukovaného dvojlomu a s ním spojených polarizačních změn v laserovém svazku. |
ORGANIZÁTORKY
Ing. Jaroslava Óbertová, Ph.D. |
Mgr. Šárka Loukotová Novotná |
Vystudovala obor Experimentální jaderná a částicová fyzika na FJFI. Vědeckou kariéru zahájila v Ústavu jaderné fyziky AV ČR, kde se věnovala studiu interakce antihadronů s jaderným prostředím. V roce 2017 obdržela Becquerelovu cenu za nejlepší výzkumnou práci v rámci doktorského studia a díky ní absolvovala stáž v Institutu pro jadernou fyziku v Orsay ve Francii. Později za svoji doktorskou práci získala i cenu rektora ČVUT. Postdoktorandské studium strávila na Univerzitě v Barceloně. Od roku 2020 působí i na Katedře fyziky FJFI, kde se v rámci skupiny Teorie a fenomenologie srážek těžkých iontů zabývá studiem produkce vektorových mezonů. Mimo to se podílela na organizaci letních škol fyziky a mezinárodní konference. |
Mgr. Šárka Loukotová Novotná je specialistka komunikace v PR týmu Fakulty elektrotechnické ČVUT. Absolventka bakalářských programů Žurnalistika, Historie a magisterského programu Kulturální studia na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Během svého působení v médiích se věnovala tématům vědy, životního prostředí a kultury. |
Bc. Karla Žertová |
|
Studentka navazujícího magisterského studia v oboru Jaderná a částicová fyzika na FJFI, ČVUT v Praze. Pracuje na experimentu ALICE v CERN, kde se navíc díky své angažovanosti stala českou junior ambasadorkou. Od mala miluje vědu a vše co s ní souvisí. Jako členka ženského fotbalového týmu reprezentuje svoji fakultu a ráda v rámci sportu i vědy poznává nové lidi. V rámci akce Staň se na den vědkyní bude moderovat panelovou diskusi. |
PRAKTICKÉ INFORMACE
V rámci akce budou mít studentky zabezpečené občerstvení ve formě coffee breaku a obědu v místě konání akce. Celá akce je pro studentky ZDARMA.
Po skončení společné části programu (přednášky a panelová diskuze) se studentky rozdělí do skupin na jednotlivá cvičení a v doprovodu cvičící se společně přesunou na místo cvičení.
Místo konání akce: FJFI Trojanova 13, Praha 2
AFTERPARTY
Večerní neformální program ve formě Pub Quizu – zábavného kvízu pro týmy s vědeckou tematikou. Během večera bude k dispozici občerstvení a nealkoholické nápoje a možnost neformálního povídání se studenty FJFI a našimi vědkyněmi. Večer zaštiťuje spolek Young Minds, který se zaměřuje na pořádání popularizačně-vědeckých aktivit.
Pro mimopražské studentky pomůžeme zajistit ubytování na koleji. Po skončení afterparty zajistíme doprovod na kolej. Za studentky, které samovolně opustí akci v průběhu oficiálního programu a afterparty, fakulta nenese žádnou odpovědnost. Pro studentky, které se neúčastní afterparty, končí oficiální program cca v 17 hodin.
Místo konání afterparty: Břehová 7, Praha 1 (atrium)
ORGANIZÁTOŘI
FAKULTA JADERNÁ A FYZIKÁLNĚ INŽENÝRSKÁ ČVUT V PRAZE
Ing. Jaroslava Óbertová, Ph.D. Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. |
doc. Mgr. Jaroslav Bielčík, Ph.D. Eva Prostějovská |
FAKULTA ELEKTROTECHNICKÁ ČVUT V PRAZE
Mgr. Šárka Loukotová Novotná |
THE INTERNATIONAL PARTICLE PHYSICS OUTREACH GROUP
pražská pobočka JEDNOTY ČESKÝCH MATEMATIKŮ A FYZIKŮ