Ohlédnutí za konferencí ICHEP 2024 – událostí roku v částicové a astročásticové fyzice
Téměř 1 400 vědců a vědkyň z celého světa diskutovalo v Praze na nejvýznamnější konferenci částicové fyziky ICHEP 2024 o nejnovějších výsledcích experimentů na urychlovačích, o měření vlastností neutrin či hledání nových hypotetických částic, temné hmoty a o mnoho dalších tématech. Akce v Kongresovém centru v Praze se konala v termínu mezi 18. a 24. červencem a velkým dílem se na její organizaci podíleli i lidé z Jaderky. Součástí akce byla výstava „Částice a Arnošt Lustig“ a také obrazy z projektu BeInspired – malby a choreografie vytvořené podle krásy částicové fyziky. Prohlédněte si fotky v článku!
Odborníci na konferenci prezentovali všechen pokrok v oboru HEP (High Energy Physics) za poslední dva roky. Velkým tématem konference byla také budoucnost oboru – hlavně z hlediska budoucích urychlovačů, a to na několik desítek let dopředu.
Společné foto všech účastníků konference. Foto: ICHEP
Rektor ČVUT doc. Vojtěch Petráček při úvodním slovu konference ICHEP 2024. Foto: ICHEP
„Čeští částicoví fyzikové spolupracují na špičkovém základním výzkumu v mezinárodních laboratořích po celém světě. Pořádání konference se světovým věhlasem je pro českou fyzikální komunitu výzvou i příležitostí, jak rozšířit povědomí o České republice a navázat nové kontakty a spolupráci,“ upozorňuje na kontext 42. ročníku národní organizátor prof. Zdeněk Doležal z Univerzity Karlovy.
Ředitel konference ICHEP Zdeněk Doležal z MFF UK. Foto: ICHEP
Highlighty konference:
- 1388 účastníků/delegátů (bez doprovodných osob)
- 45 plenárních zasedání
- 918 diskusí
- 281 posterů
- Diskuse ředitelů světových laboratoří o budoucnosti, zvláště nových urychlovačů
Mezi nejvýznamnější hosty patřili ředitelé nebo zástupci předních mezinárodních urychlovačových laboratoří Fabiola Gianotti (CERN), Lia Merminga (Fermilab, USA), Yifang Wang (IHEP, Čína), Shoji Asai (KEK, Japonsko) a Dmitri Denisov (BNL, USA), kteří v diskusním panelu Future of Particle Physics předali svůj pohled na rozvoj a ambice oboru urychlovačové fyziky. Během debaty se zástupci české politické reprezentace a domácí i zahraniční vědecké obce věnovali i významu základního výzkumu pro veřejnost.
„Bylo velmi užitečné se během panelové diskuse potkat se zástupcem ředitele BNL pro fyziku vysokých energií, jadernou a částicovou fyziku, Dr. Dmitri Denisovem, a probrat s ním zapojení českých institucí do fyzikálního programu urychlovače RHIC. Na konferenci byl také přítomen Dr. Sergei Nagaitseve, ředitel nového urychlovače EIC (Electron Ion Collider) v BNL, který se zajímal o možnosti zapojení nejenom vědců, ale také inženýrů, techniků a studentů v širším rámci ČVUT, kteří by mohli přispět k realizaci EIC,“ říká doc. Jana Bielčíková z FJFI ČVUT, která pracuje v oblasti studia kvarkového-gluonového plazmatu v CERN a BNL.
Panelová diskuse ředitelů a ředitelek předních mezinárodních urychlovačových laboratoří. Foto: ICHEP
„Pro mě bylo zajímavé podívat se i na sekce, kde se probírala témata, kterým se přímo nevěnuji. Konferenci jako ICHEP beru totiž jako jedinečnou příležitost naučit se, co je aktuální v částicové fyzice, která je velmi široká. I proto jsme se Zdeňkem Hubáčkem zavedli pro doktorandy předmět “Aktuání problémy z částicové fyziky” a já jsem si s potěšením na konferenci vychutnal přednášky o neutrinech, tmavé hmotě anebo vlastnostech Higgsova bosonu,“ popisuje svoje dojmy prof. Boris Tomášik z katedry fyziky FJFI.
Panelová diskuse ředitelů a ředitelek předních mezinárodních urychlovačových laboratoří. Foto: ICHEP
Panelová diskuse ředitelů a ředitelek předních mezinárodních urychlovačových laboratoří. Foto: ICHEP
V úterý během plenární sekce odpoledne pak byla další panelová diskuse, kterou organizovala doc. Jana Bielčíková spolu s Dr. Markem Taševským z FZÚ.
„Dnešní částicová fyzika je velmi rozsáhlá a konference typu ICHEP nabízejí jedinečnou možnost se na chvíli zastavit a poslechnout si přednášky na témata, které nám při naší každodenní práci ve velkých mezinárodních experimentech často unikají a seznámit se s novými výsledky a pokroky napříč oborem jako takovým,“ dodává doc. Jana Bielčíková z FJFI ČVUT.
Rozpravu s řediteli čtyř národních laboratoří (CERN, Fermilab, KEK a IHEP) moderovali prof. Jorgen D'Hondt (Vrije Universiteit Brussel, Belgie) a prof. Florencia Canelli (ETH Zurich, předsedkyně komise C11 IUPAP) Tato panelová diskuse byla striktně zaměřená právě na budoucí urychlovače.
Doc. Jana Bielčíková z FJFI v průběhu konference. Foto: ICHEP
Posterová sekce. Foto: ICHEP
Momentka z průběhu konference. Foto: ICHEP
Detail dárkových předmětů z konference. Foto: ICHEP
Produkci konference měli na starosti z velké části také lidé z FJFI – například prof. Boris Tomášik společně se studenty posílali každý den Newsletter společně se studenty.
„Každý den jsme napsali něco o okolí, kde se konala konference a představili jednoho účastníka. Rozhovory s nimi připravila naše studentka Timea Szöllösová a odstavce o různých místech náš absolvent Roman Lavička. O technické provedení se staral Lukáš Fiala z FZU,“ popisuje detaily prof. Tomášik.
Dr. Kamil Augsten z FJFI v průběhu konference. Foto: ICHEP
„Kamil Augsten, který měl spolu se Zdeňkem Hubáčkem na starosti organizaci konference v KCP po stránce místností a podobně, se zásadně zasloužil i o technický chod konference, mimo jiné celou dobu seděl v backstage a zajišťoval hladký chod přenosu plenárních přednášek na Youtube,“ vyzdvihuje doc. Bielčíková práci pořadatelů z FJFI.
- Přednáška generální ředitelky CERN Fabioly Gianotti na Colours of Ostrava
S částicovou fyzikou a ředitelkou CERN, který si letos v září připomene 70 let od svého založení, se mohli setkat návštěvníci téměř osobně na hudebním festivalu Colours of Ostrava. Zde proběhly i další popularizační prezentace a experimentální show v rámci The Big Bang Stage. Psali jsme ZDE.
Ředitelka CERN Fabiola Gianotti. Foto: ICHEP
- Paralelní sekce Education and Outreach
Velký úspěch zaznamenala letos Outreach sekce, která má za úkol rozšířit povědomí o oboru, nadšení pro částicovou fyziku a inspirovat mladé lidi k zájmu o (částicovou) fyziku. Nepřímo jde ale i uznání veřejnosti a pomoc s financováním oboru. Panelovou diskusi moderovali David Barney (na fotkácj níže v zeleném tričku) a Connie Potter z laboratoře CERN.
„David Barney nás chválil, že Outreach dostalo na naší konferenci vůbec nejvíc prostoru v historii ICHEP a byl o to zájem a velká diskuze, takže velmi úspěšná akce a pro nás vlastně to je velice relevantní,“ uvedl jeden z organizátorů Dr. Kamil Augsten z FJFI.
Daniel Stach během panelové diskuse na téma Education and Outreach. Foto: ICHEP
Panelová diskuse na téma Education and Outreach. Foto: ICHEP
- Výstava Částice a Arnošt Lustig v Kongresovém centru Praha
Expozice se pro veřejnost i účastníky konference zasadila otázky současné špičkové vědy do širokého etického i uměleckého kontextu a určitě nabídla prostor k přemýšlení nejen o fyzice. V části Já chci být člověk vyslala do vesmíru „vizitku“ humanismu formou výstižných literárních textů i nekonvenčním architektonickým řešením od uměleckého kolektivu Rés(O)nances.
Část BeInspired ukázala návštěvníkům umělecká díla, která vytvořili studenti středních a základních škol v rámci projektu BeInspired@ICHEP2024. Právě tuto část konference (Outreach a PR), kam spadá doprovodný program, měli na starosti doc. Jaroslav Bielčík z FJFI ČVUT a Dr. Vojtěch Pleskot z MFF UK.
Eva Lustigová (uprostřed) během vernisáže výstavy „Částice a Arnošt Lustig“. Foto: ICHEP
Výstavy a doprovodný program konference. Foto: ICHEP
Výstavy a doprovodný program konference. Foto: ICHEP
Úterní doprovodný program konference v Betlémské kapli a konferenční večeři měla na starost přímo FJFI. Koncert zahájil rektor ČVUT doc Vojtěch Petráček.
Koncert v Betlémské kapli. Foto: ICHEP
Rektor ČVUT Vojtěch Petráček při zahájení konvertu v Betlémské kapli. Foto: ICHEP
Rektor ČVUT Vojtěch Petráček v Betlémské kapli. Foto: ICHEP
Česká republika je členským státem CERN, hlavním finančním zdrojem a garantem spolupráce s CERN je MŠMT. Fyzici společně se zástupci ministerstev ji koordinují ve Výboru pro spolupráci ČR s CERN.
Částicová fyzika nabízí miliony pro české firmy
Fyzikální objevy jdou ruku v ruce s vývojem nových technologií, detektorů a urychlovačů nové generace pro vědecké infrastruktury následujících dekád. K tomu je nezbytné propojení oboru s průmyslem. Technologie vyvinuté v CERN mají využití v různých oblastech, jako jsou telekomunikace, finančnictví, kvantové počítače či chytré sítě. Odborná část konference bude diskutovat i toto téma.
Na tvorbě aplikací pro současnost, ale i dalekou budoucnost se budou díky CERN Venture podílet i české startupy. CzechInvest podepsal počátkem března smlouvu s CERN a rozjíždí podporu startupů, které budou využívat vybrané technologie CERN. Z programu agentury CzechInvest Technologická inkubace může startup získat finanční podporu až 5 milionů korun, mentoring a další služby.
České firmy informuje o možnostech podílet se na zakázkách souvisejících s výzkumem v CERN a provozem této laboratoře agentura CzechTrade prostřednictvím koordinátora pro styk s průmyslem. Jen v letošním roce agentura upozornila na 90 tendrů CERN, které se týkaly dodávek vysokonapěťových měničů, nanosekundového laseru, výstavby nové budovy nebo ochranných oděvů pro hasiče. V současné době je v databázi dodavatelů CERN zapsáno 118 českých firem, z toho 55 firem v minulosti již obdrželo od CERN objednávku nebo kontrakt.
O konferenci:
Mezinárodní konference o fyzice vysokých energií (International Conference on High Energy Physics, ICHEP) je série mezinárodních konferencí pořádaných komisí Mezinárodní unie pro čistou a aplikovanou fyziku (IUPAP). Koná se každé dva roky již více než 70 let a je referenční konferencí částicové fyziky, kde jsou prezentovány nejdůležitější výsledky. Na konferenci ICHEP se scházejí fyzikové z celého světa, aby se podělili o nejnovější pokroky v oblasti částicové fyziky, astrofyziky, kosmologie a vědy o urychlovačích a diskutovali o plánech na významná zařízení v budoucnosti.