Hlavní informace

Zveme vás na přednášku Ing. Petry Trnkové, Ph.D. vedoucí výzkumné skupiny lékařské fyziky na FJFI, která se bude konat ve středu 27. listopadu od 16 hodin v místnosti B-103 (Břehová 7, Praha 1). „Aplikovaný výzkum a vývoj technologií pro radiační onkologii je velice mezioborový. Na příkladu výzkumu v oblasti protonové radioterapie řízené magnetickou rezonancí bych chtěla ukázat, jaké příležitosti mají různé obory se podílet na pokroku v ozařování, který povede k daleko přesnější a cílenější léčbě nádorů,“ láká na přednášku Petra.

trnkova plakat kolokvium jpg

Integrace pokročilých zobrazovacích metod do ozařovacích přístrojů je velice důležitá pro vizualizaci přesné pozice orgánů a nádoru těsně před anebo i v průběhu ozařování, a uzpůsobení ozařovacího plánu aktuální anatomii. Obzvláště při ozařování v částech těla, kde je pozice orgánů ovlivněna dýcháním anebo rozdílným vnitřním obsahem v jednotlivých ozařovacích dnech.

Kombinace magnetické rezonance, která umožňuje zobrazit nádory s nízkým kontrastem, například nádory jater a slinivky, a protonové radioterapie, která díky svým fyzikálním vlastnostem přesněji cílí dávku, otevírá možnosti významně snížit toxicitu léčby a případně léčit nové nádory, které se kvůli vysoké toxicitě dosud neozařovaly.

Tato integrace ale není triviální a čelí mnoha technickým problémům. Ve spolupráci s Technickou univerzitou v Drážďanech a Medicínskou univerzitou ve Vídni pracujeme na technologickém řešení, které přispěje k uvedení této metody do klinické praxe.

Medailonek:
Petra Trnková se zabývá mezioborovým aplikovaným výzkumem v medicínské fyzice. V roce 2007 získala inženýrský titul na FJFI v oboru Radiologická fyzika a v roce 2010 doktorát na Medicínské Univerzitě ve Vídni. Během své dosavadní kariéry pracovala v předních výzkumných institucích (Paul Scherrer Institute, Harvard Medical School, HollandPTC a Medical University of Vienna), kde se kromě výzkumu věnovala i klinické praxi. Její zaměření je především na vývoj metod pro zpřesnění a zefektivnění ozařování v klasické a protonové radioterapii.

Přihlašovací jméno a heslo jsou stejné, jako do USERMAP (nebo KOS).

V případě ztráty nebo zapomenutí hesla či jména se obraťte na vašeho správce IT.