LIDI Z JADERKY: Martin Jirka
Martin je jedním z úspěšných absolventů katedry laserové fyziky a fotoniky FJFI, který zůstal na fakultě a věnuje se aplikované vědě. Přečtěte si jeho příběh – pro letošní rok je poslední, ale budeme ještě pokračovat. Těšíme se na vás po Vánocích a přejeme klidné svátky!
Pocházím z Jihlavy, kam jsme se s příchodem dětí zase vrátili. Ve skupině Počítačové fyziky na Katedře laserové fyziky a fotoniky studuji efekty kvantové elektrodynamiky, které se projevují v extrémních astrofyzikálních prostředích (např. v blízkosti černých děr) a které bude možné experimentálně pozorovat v moderních laserových laboratořích. Mimo práci se v současné době nejvíce věnuji podpoře skautingu, ve kterém jsem vyrůstal.
- Proč jsi se přihlásil na Jaderku?
Nevěděl jsem přesně, jakému fyzikálnímu oboru bych se chtěl věnovat a jaký bych vůbec zvládl vystudovat. Jaderka mě lákala tím, že nabízela široké spektrum různě náročných zaměření.
- Šel bys sem studovat znovu?
Pokud bych se měl znovu rozhodovat, neměnil bych.
- Čím se teď zabýváš?
Podařilo se mi přijít na to, jak 100x zvýšit účinnost přeměny světla na hmotu při interakci laserového záření s nabitými částicemi, což nás dostalo na titulní stranu nejcitovanějšího fyzikálního časopisu. Podle posledních výsledků se zdá, že zvýšení účinnosti však může být ještě výraznější.
- Doporučil bys studovat Jaderku? Pro koho naopak myslíš, že není?
Doporučil, ale jak říká postava prof. Vydry v F. L. Věkovi: „Ars mathematica vyžaduje píle a práce.“ S tím je potřeba při studiu počítat.
- V čem ti Jaderka pomohla při volbě kariéry?
Když jsem po studiu rozmýšlel kariéru v zahraničí, Jaderka se ukázala být dobrým odrazovým můstkem pro úspěšné absolvování výběrových řízení na prestižní školy, jako jsou Oxford, York či Stanford.
- Co je podle tebe největší mýtus o Jaderce?
Že se věnuje pouze jaderné fyzice. Ve skutečnosti je její záběr mnohem širší.