Hlavní informace


Colours of fyzika – inspiraci na Meltingpot přinesou Dana Drábová nebo ředitelka CERN

Praha, Ostrava, 25.6.2024 - The Big Bang stage a další scény letos znovu obohatí vědeckým programem festival Colours of Ostrava. 70. výročí založení CERN připomene přednáška generální ředitelky Fabioly Gianotti, k Oppenheimerovi se dostane Dana Drábová. Na programu jsou kromě řečníků také fyzikální pokusy, „zpívající“ elementární částice nebo umělecké souboje s vědeckou tematikou, tak si to nenechte ujít!

Fórum Meltingpot probíhá paralelně s festivalem Colours of Ostrava 17. – 20. července v areálu Dolní oblasti Vítkovice. INFO. The Big Bang stage mají na starosti Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT (FJFI), Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy (MFF UK) a Velký svět techniky – Dolní Vítkovice.

“The Big Bang Stage letos silně obsadí částicová fyzika. Ukážeme, že výroba Velkého třesku nebo světelný meč nejsou jen literární licence,” slibuje jeden z organizátorů Martin Rybář z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. V přednášce May the (Strong) Force Be with You spolu s Danielem Scheirichem ukážou, že současný CERN tohle všechno svým způsobem umí. 

Pokud na poli částicové fyziky někdo stanovuje pravidla hry, tak je to právě evropská laboratoř částicové fyziky CERN. „Její ředitelka Fabiola Gianotti vystoupí v sobotu na Gamechangers stage s přednáškou, kde představí cíle a poslání se zvláštním důrazem na Higgsův boson, jeho roli v raném vesmíru a jeho význam pro naši vlastní existenci,“ dodává další organizátor akce, Jaroslav Bielčík z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT (FJFI).

Jaderná fyzička Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, bude mluvit o Robertu J. Oppenheimerovi. Zhodnotí život a práci muže, který nejen vedl vývoj první atomové bomby v rámci projektu Manhattan, ale později čelil řadě složitých lidských i etických problémů. Mimochodem, Dana Drábová bude také hostem Petra Horkého na Europe stage.

O čem to je? O ničem!

Big Bang nejsou jen přednášky: ve fyzikálním divadle vám ukážeme, že i s ničím (tedy vakuem) se dá udělat spousta zajímavých experimentů. Budeme si hrát se světlem viditelným i neviditelným a můžete se těšit na slam poetry ve vědeckém kabátu nebo Raw Art Wrestling – souboj dvou týmů ilustrátorů, kde budou ilustrace vznikat přímo před zraky diváků za pomoci grafických tabletů. 

Hudba na základě fyziky? Pod vedením vědce Stevena Goldfarba vznikl unikátní projekt, ve kterém uslyšíte melodie založené na datech z vysokoenergetických srážek kosmických mionů nebo protonů ve Velkém hadronovém urychlovači.

Učitelé fyziky Vít Boček a Tereza Fürstová připravili na dvacet pokusů, které zaměstnají všechny smysly. Kdo má rád satiru, může se pobavit u mystifikačního diskusního pořadu občanské poradny „Nevyžádaná rada: možná bude i experiment“, kde se otevřeně dozvíte především nic podstatného!

Jak se loví v hlubinách vesmíru

Ve čtyřdenním programu dojde i na lov temné hmoty s mladým vědcem Markem Matasem, chystáme velkou debatu o výzvách kosmologie a čelit budete přívalu informací o radioaktivním záření – kdy se ho bát, kdy ne a v čem je lidstvu užitečné se dozvíte od fyziků Ondřeje Kořistky a Pavla Váni, jiný pohled nabídne  děkan FJFI a jaderný chemik Václav Čuba.

Samuel Kováčik, fyzik a popularizátor z Slovenska, připravuje přednášky o cestování časem a o fyzice piva. Řeč bude o obydlování Marsu i simulacích srážek galaxií, astronautka Meganne Christian povypráví o svých zkušenostech z ESA i stanice Concordia v Antarktidě. Rezonující téma AI probereme s moderátorem pořadu Click (BBC) Spencerem Kellym a v interaktivním představení "Jak ukradnout volby?" se skupinou Innovation Hacking. 

Kontakt pro média:

David Březina

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

725 155 542

Přihlašovací jméno a heslo jsou stejné, jako do USERMAP (nebo KOS).

V případě ztráty nebo zapomenutí hesla či jména se obraťte na vašeho správce IT.