Obrázek
Mr. Tumor Ondřej Lidický

Světový den radioterapie na FJFI ČVUT otevře debatu o léčbě rakoviny

Každý rok pomůže radioterapie milionům pacientů v boji s rakovinou. I přesto je často spojována s určitými obavami či předsudky. Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze se proto 7. září připojí ke Světovému dni radioterapie a nabídne veřejnosti jedinečný program, který spojí vědu, divadlo a diskusi s odborníky.

Radioterapie patří k základním metodám léčby nádorových onemocnění, kterou potřebuje až polovina onkologických pacientů. Díky technickému pokroku je stále přesnější a šetrnější a podle iniciativy World Radiotherapy Awareness Day se podílí na léčbě přibližně 50 % případů rakoviny. Dodnes ale kolem ní ve společnosti přetrvává řada nejistot a její role bývá zastíněna chirurgií a chemoterapií. Velké rozdíly se ukazují také v dostupnosti – ve vyspělých státech připadá pět až deset přístrojů na milion obyvatel, zatímco v chudších regionech se o jediný přístroj dělí celé miliony pacientů.

Na rozvoji radioterapie v Česku se dlouhodobě podílí Fakulta jaderná a fyzikálně inženýrská ČVUT v Praze. Katedra dozimetrie a aplikace ionizujícího záření vychovává odborníky v oblasti medicínské fyziky, kteří se stávají klíčovými členy týmů na onkologických pracovištích. Spolupracuje také s nemocnicemi a vědeckými institucemi na projektech, které přispívají k modernizaci léčebných metod a k bezpečnému využívání záření v medicíně.

„Je důležité zvyšovat povědomí o radioterapii jako bezpečné, efektivní a pokročilé součásti komplexní onkologické léčby. Ale také o roli lékařského fyzika, který se velkou měrou podílí na zlepšování technologie tak, aby se záření co nejméně dostávalo do zdravé tkáně v okolí nádoru. Jedním z našich stěžejních výzkumných projektů je zohlednění pohybu nádoru, které by vedlo k přesnějšímu zacílení záření a tím pádem ke snížení vedlejších účinků léčby,“ vysvětluje Ing. Petra Trnková, Ph.D. z katedry dozimetrie a ionizujícího záření FJFI ČVUT v Praze.

Světový den radioterapie na Jaderce

Součástí oslav Světového dne radioterapie bude divadelně-vědecký večer pořádaný ve spolupráci s projektem Zeptej se vědce, který se uskuteční 7. září od 18 hodin v budově FJFI ČVUT v Břehové ulici na Praze 1. Večer zahájí představení s názvem Mr. Tumor, ve kterém autor, vědec a popularizátor Mgr. Ondřej Lidický, Ph.D., přibližuje téma rakoviny a její léčby s humorem a nadsázkou.

„Mnoho let jsem se věnoval onkologickému výzkumu. Když se mě lidé ptali na mou práci, nejprve jsem jim musel vysvětlit, co vlastně rakovina je. Zároveň jsem si uvědomil, že se lidé tomuto tématu často vyhýbají – a tím zanedbávají i preventivní péči. Začal jsem tedy přemýšlet, jak udělat téma přístupnější a vložit do něj i trochu humoru. Tak vznikl Pan Tumor,“ vysvětluje autor představení.

Na představení naváže od 19 hodin debata s vědci z katedry dozimetrie a aplikace ionizujícího záření FJFI ČVUT v Praze, do které se zapojí Mgr. Ema Laššová a Ing. Ondřej Kořistka, MBA, spolu s autorem hry.

Obrázek
pozvanka

O projektu Zeptej se vědce

Projekt Zeptej se vědce už více než čtyři roky propojuje veřejnost s vědeckou komunitou a pomáhá s orientací v informačním chaosu dnešní doby. Vědci zapojení do projektu sepsali už více než 1200 výzkumem podložených odpovědí na dotazy veřejnosti na sociálních sítích, 50 nejzajímavějších loni vyšlo i v knižní podobě. Od roku 2023 Zeptej se vědce pořádá po celé republice veřejné debaty, přednášky a besedy, na kterých je vždy spousta prostoru na dotazy veřejnosti. Ve spolupráci s Ondřejem Lidickým alias Mr. Tumorem pořádá divadelně-vědecké večery o rakovině, jejím vzniku, průběhu onemocnění i možnostech léčby. Více na zeptejsevedce.cz.