- Podrobnosti
- Zveřejněno: 8. duben 2025
„Vědečtí Oscaři“ míří na ČVUT: prestižní Breakthrough Prize získali výzkumníci z experimentů v laboratoři CERN
Vědci z ČVUT patří mezi tisíce výzkumníků z celého světa, kteří získali Breakthrough Prize v základní fyzice za rok 2025. Zástupci Breakthrough Prize Foundation cenu udělili kolaboracím ATLAS, CMS, ALICE a LHCb na urychlovači Large Hadron Collider (LHC) v CERNu. Prestižní ocenění přinese na další rozvoj vědy celkem tři miliony amerických dolarů.
„Naše univerzita se na tomto úspěchu podílela prostřednictvím výzkumných týmů zapojených do experimentů ATLAS a ALICE. Obou experimentů se účastníme už od jejich počátku, tedy od vývoje detektorů, přes jejich instalaci a zprovoznění až po jejich provozování – tedy zajištění směn při 24/7 provozu, kalibraci a simulaci jejich odezvy – a následnou fyzikální analýzu. Experiment ATLAS v oceněném období publikoval více než 400 vědeckých publikací,“ říká Dr. Zdeněk Hubáček z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT (FJFI), Team Leader skupiny ATLAS na ČVUT.
Ocenění ukazuje, že studenti a výzkumníci z naší univerzity se mohou stát součástí špičkového světového výzkumu. Zapojením do mezinárodních projektů, jako je CERN, získávají nejen odborné znalosti, ale i kontakty a zkušenosti, které jim otevřou dveře k dalšímu vědeckému i profesnímu rozvoji.
„Náš tým se podílel na konstrukci důležité části detektoru ALICE, konkrétně systému Muon Forward Tracker. Výzkumná skupina zapojená do experimentu ALICE vede studium kvark-gluonového plazmatu a využití fotonů ke zkoumání struktury hmoty. Naši výzkumníci se podílejí na vývoji a inovacích detektorových technologií napříč několika experimenty v CERNu i mimo něj, včetně jejich aplikací mimo částicovou fyziku,“ vyzdvihuje podíl odborníků z ČVUT prof. Guillermo Contreras z FJFI ČVUT, Team Leader skupiny ALICE na ČVUT.
Miliony dolarů pro výzkum základních kamenů našeho vesmíru
100 % finanční odměny připadne CERN & Society Foundation. Tyto prostředky budou financovat stipendia pro doktorandy z členských zemí (Česko je jednou z nich), kteří tak získají možnost strávit výzkumné období v CERNu.
Odměna ve výši tří milionů dolarů je rozdělena následovně: ATLAS (1 milion USD), CMS (1 milion USD), ALICE (0,5 mil. USD) a LHCb (0,5 mil. USD), jako uznání pro 13 508 spoluautorů vědeckých publikací založených na datech z tzv. Run-2 běhu urychlovače LHC), zveřejněných v období od roku 2015 do 15. července 2024.
„Může působit úsměvně, že jsme cenu získali společně s dalšími 13 500 fyziky, ale je důležité si uvědomit, že provoz tak obrovských experimentů vyžaduje precizně koordinovanou spolupráci mnoha tisíců lidí. Nejde jen o samotné průlomové fyzikální analýzy, které přitahují mediální pozornost – pro mě tato cena představuje ocenění mravenčí práce v zákulisí: od směn v době běhu experimentu, přes simulace a rekonstrukce dat, až po práci technických skupin na kontrole kvality, vylepšování algoritmů a mnoho dalšího,“ říká Kamil Augsten z FJFI ČVUT, člen týmu ATLAS na ČVUT.
Vědci získali prestižní „Vědecké Oscary“ za testování moderní teorie částicové fyziky – tzv. Standardního modelu – a dalších teorií, které popisují fyzikální jevy přesahující jeho rámec. To zahrnuje přesná měření vlastností Higgsova bosonu a objasnění mechanismu, kterým Higgsovo pole uděluje hmotnost elementárním částicím; zkoumání extrémně vzácných částicových interakcí a exotických stavů hmoty, které existovaly v prvních okamžicích vesmíru; objev více než 72 nových hadronů a měření jemných rozdílů mezi částicemi hmoty a antihmoty; a nastavení silných omezení pro možnosti nové fyziky za hranicemi standardního modelu, včetně temné hmoty, supersymetrie a skrytých extra dimenzí.
O jednotlivých experimentech:
ATLAS a CMS jsou univerzální experimenty, které realizují celý výzkumný program umožněný vysokoenergetickými a vysoce intenzivními protonovými a iontovými svazky LHC. V roce 2012 společně oznámily objev Higgsova bosonu a dosud zkoumají jeho vlastnosti.
ALICE zkoumá kvark-gluonové plazma — stav extrémně horké a husté hmoty, který existoval během prvních mikrosekund po Velkém třesku — stejně jako fotoprodukční procesy, kde se světlo používá ke zkoumání struktury hmoty na její nejzákladnější úrovni.
LHCb se zabývá jemnými rozdíly mezi hmotou a antihmotou, porušováním fundamentálních symetrií a komplexními spektry složených částic (hadronů) tvořených těžkými a lehkými kvarky.
KONTAKT PRO MÉDIA | DAVID BŘEZINA
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., +420-778-741-776