Aktuality
Přijďte zažít proměnu na Noc vědců na Jaderce
Částicová fyzika jako umění bude k vidění v Lapidáriu Betlémské kaple
Expozici BeInspired, která vznikla v rámci projektu BeInspired@ICHEP2024, může veřejnost navštívit od 16. září do 8. října v málo známém prostoru Lapidária Betlémské kaple. Vystavena budou nejlepší díla studentů středních a základních škol, kteří se nadchli fascinující fyzikou mikrosvěta v rámci workshopu. V něm je k umělecké činnosti inspirovala částicová fyzika prezentovaná jak odbornými fyziky, tak umělci. Zároveň všechny zveme na vernisáž v pondělí 16. září od 17 hodin (Betlémské náměstí 254, Praha 1).
Přihlaste se na sporty v zimním semestru a na lyžařské kurzy
Na webu ÚTVS ČVUT si můžete vybrat z nabídky z téměř padesáti sportů a sportovních aktivit, kterou jsme pro vás připravili. V hodinách máte jedinečnou příležitost seznámit se s novými spolužáky, vyzkoušet si sporty, které jste nikdy nehráli, nebo si naplno užít své oblíbené disciplíny. Můžete se přihlašovat také na zimní výcvikové kurzy v Česku i v zahraničí, tak neváhejte!
Ondřej Novák z KJR v pořadu ProstorX: Česko nebude mít elektřinu, musíme stavět všechno. Dva bloky Dukovan jsou málo
Jaderný fyzik Dr. Ondřej Novák z katedry jaderných reaktorů FJFI říká, že ohlášená dostavba dvou nových bloků elektrárny v Dukovanech je dobrá zpráva. Jádro se podle něj vyplatí, i když se může prodražit. "Řádově během pár let budeme muset začít importovat elektřinu, protože jí nebudeme mít dost," říká Novák v pořadu Prostor X. Celý rozhovor na cca 30 minut si můžete pusit ZDE. Dozvíte se nejen o tendru na Dukovany a energetice obecně, ale také o výhledu SMR v Česku, problematice Green dealu a také tom, proč je nedostatek informací o energetice ve veřejném prostoru.
FJFI zavádí společné studijní programy v oblasti fyziky a materiálového inženýrství s Yokohama National University
Děkan FJFI doc. Ing. Václav Čuba, Ph.D. byl 4. září 2024 na Japonském velvyslanectví na jednání o česko-japonské vědecké spolupráci, které se konalo pod záštitou japonského velvyslance Kansuke Nagaoky. Mimo jiné zde podepsal smlouvu o společných studijních programech (double degree) v oblasti fyziky a materiálového inženýrství s děkanem College of Engineering Science na Yokohama National University, prof. Osamou Umezawou.
Je jaderná elektrárna v Kursku v bezpečí? Pro Český rozhlas odpovídala expertka Lenka Frýbortová z KJR
V oblasti Kurské jaderné elektrárny pokračuje ukrajinská ofenziva, elektrárna přitom stojí asi 40 kilometrů od místa bojů. Množí se proto obavy o bezpečnosti, protože budovy elektráren obecně nejsou dimenzované například na dělostřelecké útoky. „V Kursku se používá RBMK reaktor známý jako černobylský. Ale už jsme jinde a Černobyl se nebude opakovat,“ ujišťuje pro Český rozhlas Plus Dr. Lenka Frýbortová z Katedry jaderných reaktorů na ČVUT. Celou reportáž si můžete poslechnout ZDE.