Jaderňáci mají první a třetí místo v Cenách Wernera von Siemens za dizertační práci
Hned dvě dizertační práce studentů Jaderky získaly ve čtvrtek 19. května 2022 Cenu Wernera von Siemense za rok 2021. První místo dostal Petr Hauschwitz za práci s názvem Velkoplošná funkcionalizace povrchů pomocí laserem vytvořených mikro- a nanostruktur. Třetí místo pak Roman Lavička za práci Ultraperiferní srážky na experimentu ALICE.
První místo v Ceně Wernera von Siemense 2021 za nejlepší disertační práci získal Ing. Petr Hauschwitz, Ph.D. z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze. Jeho práce Velkoplošná funkcionalizace povrchů pomocí laserem vytvořených mikro a nanostruktur popisuje unikátní metody laserového mikroobrábění a otevírá nové možnosti tvorby funkčních povrchů, například superhydrofobních, antibakteriálních, ledofobních, samočisticích či antikorozních. Spolu s ním získal stejnou finanční odměnu ve výši 50 tisíc korun také jeho školitel Tomáš Mocek z AV FZU, HiLASE.
Třetí místo ve stejné kategorii získal Roman Lavička za práci Ultra-Peripheral Collisions at ALICE / Ultraperiferní srážky na experimentu ALICE. Kromě diplomu dostal také odměnu 20 tisíc korun, stejnou pak i jeho školitel prof. Jesus Guillermo Contreras Nuno z Katedry fyziky FJFI.
Ceny Wernera von Siemense, které český Siemens uděluje nejlepším studentům, pedagogům a mladým vědcům, byly dnes uděleny již po čtyřiadvacáté. Nezávislé poroty vybraly z 568 přihlášek nejlepší práce, projekty a osobnosti z oblasti technických a přírodovědných oborů v osmi kategoriích: nejlepší výsledek základního výzkumu, nejlepší diplomová práce, nejlepší disertační práce a nejlepší pedagogický pracovník. Spolu se studenty získávají odměnu i vedoucí a školitelé jejich prací. Ocenění byla i letos udělena za překonání překážek ve studiu, za vynikající kvalitu ženské vědecké práce, za absolventskou práci na téma Průmysl 4.0. a absolventskou práci na téma chytrá infrastruktura a energetika. Kompletní výsledky najdete na oznámení výsledků.