Cena Henriho Becquerela - Jaderňačky si odnesly 1. a 2. místo
Jana Matoušková zpracovává doktorskou práci v oblasti neutronových aplikací. Zaměřuje se na výzkum v oblasti neutronového zobrazování na výzkumných reaktorech s nízkým výkonem. V rámci svého doktorského studia úspěšně vybudovala zařízení pro neutronové zobrazování NIFFLER – „Neutron Imaging Facility for Learning and Research“ na školním reaktoru VR-1 a podařilo se jí provést první neutronovou počítačovou tomografii na reaktoru s takto nízkým výkonem. V roce 2021 prezentovala své výsledky v rámci vyzvané prezentace na workshopu Mezinárodní agentury pro atomovou energii AUNIRA – Training Workshop on Advanced Use of Neutron Imaging for Research and Applications a v roce 2022 se zúčastnila čtyřměsíční stáže v Balseiro Institute (Argentina), kde se podílela na inovaci detekčního systému pro neutronové zobrazování na reaktoru RA-6. Kromě výzkumných činností se Jana také podílí na výuce na Katedře jaderných reaktorů, kde přednáší o výzkumných reaktorech a možnostech jejich využití.
Kateřina Děcká se zaměřuje na syntézu kompozitních a meta-materiálů obsahujících scintilační částice o velikosti nano. Tyto materiály jsou perspektivní pro různé aplikace, jako jsou pokročilé detektory pro fyziku vysokých energií a lékařské aplikace. Během svého doktorského studia Kateřina úspěšně aplikovala různé strategie návrhu a syntézy a provedla důkladnou charakterizaci připravených materiálů pomocí pokročilých technik.
Je známa jako velmi aktivní vědkyně: je spoluvyučující předmětu fyzikální chemie v magisterském studiu na Katedře jaderné chemie, vedoucí bakalářských a diplomových prací a spoluautorkou 14 článků v recenzovaných časopisech.