Semiconductor Rendez-Vous: Přihlaste se na mezinárodní seminář o mikroelektronice do 30. září
Ve dnech 8. až 10. října 2024 se Masarykova kolej v Praze stane centrem inovací v oblasti polovodičové mikroelektroniky. Přijďte se dozvědět víc o novinkách v oboru a navázat nové kontakty! Pozvání platí pro studenty, doktorandy, postdoky i akademiky se zájmem o kariéru v mikroelektronice. Program semináře bude probíhat v angličtině a účast je bezplatná. Více informací a registrace ZDE. Pozor, přihlašovací formulář je nutné vyplnit do 30. září a kapacita je omezená, tak neváhejte.
Cílem akce je šířit přínosy a výsledky vytvořené prostřednictvím projektu IPCEI ME/CT – na Jaderce je v něm aktivní skupina pod vedením vědců Petera Švihry a Radka Novotného ve špičkové laboratoři CAPADS (Center of Applied Physics and Advanced Detection Systems), která se podílela například na vývoji a návrhu pixelového detektoru pro experiment ATLAS v CERNu.
„Jedná se o vyloženě pracovní seminář, na kterém není vyžadován žádný aktivní příspěvek, jde o formu představení toho, co se v Evropě v oblasti mikroelektroniky děje a v blízké budoucnosti chystá,“ přibližuje jeden z organizátorů z firmy UJP Praha, Milan Semmler.
Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program přednášek, setkávání, workshopů a panelových diskusí.
Seminář je primárně zaměřený na prezentaci činností zahraničních a českých partnerů ve výše uvedeném programu IPCEI a hledání možností potenciální spolupráce s českými subjekty a pracovníky. Hlavními účastníky semináře budou přední společnosti v oblasti polovodičů z Francie, Itálie a Malty (např. STMicroelectronics, Lynred, Soitec, Renault, Valeo, Vitesco, XFAB, MEMC Electronic Materials apod.), prostor je i pro prezentaci firem ze střední Evropy.
Pozvání platí pro širší odbornou veřejnosti především z řad studentů, doktorandů, ale i akademických a výzkumných pracovníků, kteří by měli zájem o účast na evropském mítinku společností, které jsou aktivní ve velkých evropských projektech IPCEI (Important Project of Common Europen Interest).
Součástí akce je i společenský večer, který se bude konat 9. října 2024 v reprezentativních prostorách restaurace Vikárka na Pražském hradě. Účast na celém programu včetně gala večeře je pro všechny přihlášené bezplatná. Kapacita semináře je omezena na 300 účastníků, z čehož je vyhrazena kapacita pro absolventy a studenty VŠ okolo 100 účastníků.
Seminář společně organizuje Český národní polovodičový klastr (CNSC), francouzská techologická firma Minalogic, ČVUT v Praze a UJP PRAHA a.s. Záštitu nad akcí převzal ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.
O IPCEI ME/CT
„Important Project of Common European Interest in Microelectronics and Communication Technologies“ se týká výzkumných a vývojových projektů pokrývajících mikroelektroniku a komunikační technologie napříč celým hodnotovým řetězcem od materiálů a nástrojů až po finální součástky přes návrhy čipů a výrobní procesy.
V rámci českého projektu IPCEI „Nové radiačně odolné mikroelektronické technologie“, financováno Evropskou unii a Národním plánem obnovy, se tým CAPADS na FJFI věnuje vývoji pokročilých detekčních systémů – zejména pro barevné zobrazování v medicíně a novým dozimetrickým zařízením.
Projekty IPCEI ME/CT mají také za cíl umožnit digitální a zelenou transformaci:
(i) vytváření inovativních mikroelektronických a komunikačních řešení a
ii) vývoj energeticky účinných elektronických systémů a výrobních metod, které šetří zdroje.
Přispějí k technologickému pokroku v mnoha odvětvích, včetně komunikací (5G a 6G), automobilového průmyslu a mobility, umělé inteligence a kvantových počítačů. Budou také podporovat společnosti působící v oblasti výroby, distribuce a využívání energie v jejich zeleném přechodu.
Zaměřují se na vývoj technologií, které umožní zásadní zlepšení, zejména v oblastech senzorů, vysoce výkonných procesorů, mikroprocesorů a komunikačních prostředků pro bezpečnou výměnu dat.