LIDI Z JADERKY: Jakub Urban
Jakub je absolvent katedry laserové fyziky a fotoniky a jeho kariéra je příkladem propojení akademického světa a technologických inovací. Působil na Ústavu fyziky plazmatu, kde vedl teoretickou skupinu na oddělení tokamaku, a věnoval se numerickým simulacím a softwarovému vývoji. Spolupracoval na mezinárodních projektech a publikoval v impaktovaných časopisech. Nadšení pro IT a Python ho přivedlo do společnosti Flyr for Hospitality, kde se věnuje optimalizaci výnosů a předpovědím trhu. Stále učí vědecké programování a organizuje PyData meetupy.
Vystudoval v letech 1998 - 2008 obory: Inženýrská informatika (Ing.), Fyzikální inženýrství (Ph.D.)
Současné zaměstnání: Engineering Manager, Science Engineering Platform Team, Flyr for Hospitality
V akademické sféře jsem působil na Ústavu fyziky plazmatu a stal se vedoucím teoretické skupiny na oddělení tokamak. Zde jsem se věnoval především numerickým simulacím a s nimi spojeným softwarovým vývojem a architekturou. Tedy tématům, které jsem měl možnost studovat na FJFI v rámci oboru Informatická fyzika. Měl jsem možnost spolupracovat na významných mezinárodních projektech a publikovat v impaktovaných časopisech. Byl jsem oceněn cenou Otty Wichterleho pro mladé vědce.
Nadšení pro aplikovanou vědu v oblasti IT, zejména pak pro jazyk Python a jeho ekosystém pro datovou vědu, mě nakonec nasměrovalo do privátního sektoru, kde jsem nyní ve společnosti Flyr for Hospitality zodpovědný za platformu pro celou data science, kde se řeší především optimalizace výnosů a předpovědi chování trhu. Těžím tady významně ze zkušeností ze studií a z akademické praxe, ať už z matematiky a statistiky, především ale z vývoje numerických simulací. I s dnes aktuální tématikou umělé inteligence jsem se poprvé setkal za studií.
Přestože jsem se zaměřil na privátní sektor, neopustil jsem akademický svět. Stále učím vědecké programování v Pythonu na FJFI a jiných fakultách a výzkumných institucích. Angažuji se také v organizaci aktivit Python a datové komunity, především pražských PyData meetupů, které přináší aktuální témata široké veřejnosti prostřednictvím zajímavých přednášek.
- Proč jste se přihlásil na Jaderku?
Bavila mě informatika, matematika a fyzika. Kromě MatFyz jsem o jiné škole ani neuvažoval. Nejdřív jsem plánoval jaderné inženýrství, pak mě ale začala víc lákat kombinace s informatikou.
- Šel byste sem studovat znovu?
Určitě ano, i když v dnešní době bych asi zkusil studium v zahraničí.
- Čím se teď profesně zabýváte?
Stručně: managementem a programováním. Mám na starosti menší tým, který vytváří data science platformu pro dynamické oceňování a předpovídání v oblasti hotelového managementu příjmů. Takže nyní vyhrává informatika, donedávna jsem se ale věnoval počítačovým simulacím fyziky plazmatu.
- Doporučil byste studovat Jaderku? Pro koho naopak myslíte, že není?
Dokonce i doporučuji, pokud má někdo zájem a nadání pro technické obory. Uplatnění je široké a hlavně zajímavé (i finančně), od vědy po komerční firmy – kromě sebe to vidím u mnoha absolventů.
- V čem vám FJFI pomohla při volbě kariéry?
Pan prof. Limpouch mne poslal na Ústav fyziky plazmatu k Dr. Preinhaelterovi a oběma opravdu moc děkuji za nastartování mé vědecké kariéry. K současnému zaměření na Python a data science mi dala FJFI i ÚFP výborné znalosti a dovednosti, konkrétní volba zaměstnání pak byla spíš souhra mnoha okolností.
- Co je podle vás největší mýtus o Jaderce?
Že je to škola hlavně pro kluky. Aspoň se tedy domnívám, že si to spousta lidí myslí.