LIDI Z JADERKY: Jakub Lelek
Jakub Lelek se specializuje na metrologii optomechanických soustav pro polovodičový průmysl. V roce 2016 získal inženýrský titul v oboru Optika a nanostruktury na FJFI. Během studia se věnoval metamateriálům a jejich simulacím, včetně stáže na DTU v Lyngby. Nyní pracuje ve firmě Meopta, s.r.o., kde vede tým 14 lidí v oblasti metrologie. Zabývá se přesným nastavováním a montáží optických a mechanických systémů, které jsou součástí výrobních a kontrolních procesů při výrobě procesorů, pamětí, displejů aj. Stále spolupracuje na grantových projektech s vědeckými institucemi. Ve volném čase se věnuje rodině, turistice, deskovým hrám a LEGO.
- Proč jste se přihlásil na Jaderku?
Po gymnáziu jsem věděl, že chci studovat školu, která má blízko k aplikované matematice a fyzice. FJFI mě přesvědčila svojí pověstí prestižní a kvalitní fakulty a širokou škálou oborů. Lákalo mě tehdy studium supravodivosti, fúze nebo nanotechnologií, ale jasno jsem v tom neměl, proto pro mě bylo výhodou, že se zaměření mohlo volit až během studia.
- Šel byste sem studovat znovu?
Bez pochyby, svého rozhodnutí v nejmenším nelituji. Studium bylo sice náročné, ale stálo to za to. Dnes bych se navíc snažil více využít možností, které FJFI nabízí, např. zapojení do univerzitních spolků, které jsem tenkrát vnímal jen okrajově.
- Čím se teď zabýváte?
Pracuji ve firmě Meopta, s.r.o. Na vývoji vedu tým lidí, který řeší a navrhuje metrologická řešení pro pokročilé optomechanické systémy, které vyvíjíme pro naše zákazníky. Ty nacházejí uplatnění především v polovodičovém průmyslu a přidružených oblastech a jsou součástí výrobních a kontrolních procesů při výrobě procesorů, pamětí, displejů aj. Jako vedoucí už sice nebývám tolik do hloubky zapojen do řešení jednotlivých problémů, ale stále mám čas od času možnost si na věci „sáhnout“ a pracovat v laboratoři.
- Doporučil byste studovat Jaderku? Pro koho naopak myslíte, že Jaderka není?
Jaderku bych doporučil studovat lidem se zájmem o fyziku, matematiku, případně programování, pokud se nebojí výzvy. Kolektiv na Jaderce byl vždy skvělý, lidé ochotní a féroví a kvalita studia špičková.
Cenou za to bývá většinou volný čas, oproti známým z jiných škol jsem minimálně v prvních ročnících neměl zdaleka tak volný rozvrh, plus samotné studium také něco zabralo. Jaderku bych také nedoporučoval lidem, kteří jdou na vysokou jenom kvůli titulu.
- V čem vám Jaderka pomohla při volbě kariéry?
Na Jaderce se mi dostalo výborného základu v oblasti matematiky, fyziky i programování, který využívám prakticky dennodenně. Kromě samotné odbornosti v oblasti optiky, kterou se teď zabývám i profesně, mě Jaderka naučila kriticky přemýšlet, hledat řešení problémů samostatně i v kolektivu a efektivně se učit a získávat informace. To jsou vlastnosti, které bych využil asi v kterémkoliv oboru a věřím, že je ocení každý zaměstnavatel.
- Co je podle vás největší mýtus o Jaderce?
Napadají mě asi dva. Nevím, jestli se to změnilo, ale Jaderka mívala svého času podobnou pověst jako Matfyz a o jejich studentech kolovaly podobné vtipy. V nich často figurovali studenti, kteří působili řekněme „sví“. Nicméně z osobní zkušenosti můžu potvrdit, že na Jaderku chodí pohodoví a normální studenti, kteří mají podobné zájmy a podobný humor jako kdokoliv jiný.
A zadruhé, svého času si každý myslel, že když studuju Jaderku, tak musím pracovat s reaktory nebo jaderné elektrárně. Ne, že by tyto možnosti škola nenabízela, ale škála oborů je mnohem širší a prakticky v každém je fakulta na světové úrovni.