Hlavní informace

Jaderná fyzika nejsou jen reaktory! Objevte fascinující svět ionizujícího záření a jeho uplatnění v praxi. Všechny středoškoláky srdečně zveme na první ročník Radioaktivního dne — načerpejte inspiraci pro svou zářnou budoucnost setkáním s předními experty v oborech jaderné a radiační fyziky. Prostřednictvím přednášek, praktických cvičení i panelové diskuze vám představíme témata spojená s ionizujícím zářením, jeho využitím a radiační ochranou.

Laser

6. ÚNORA 2025

9:00—17:00

Břehová 7, PRAHA 1

 

 

O absolventy oborů spojených s radioaktivitou a ionizujícím zářením je obrovský zájem nejen v České republice, ale i v zahraničí. Tyto disciplíny propojují špičkový výzkum s praktickým uplatněním v medicíně, průmyslu, energetice či ochraně životního prostředí. Přijďte se podívat, co studium těchto oborů obnáší a jaké možnosti kariéry se vám mohou otevřít. Možná právě zde objevíte svou budoucí profesní dráhu!

PROGRAM


Dopoledne začneme blokem přednášek expertů z oboru jaderné a radiační fyziky. Představíme vám, kam sahá náplň oboru Aplikovaná fyzika ionizujícího záření. Zvučná jména přednášejících s námi zůstanou v následné panelové diskuzi, kde povypráví o svých kariérních cestách, výzvách a příležitostech v oblastech, kde jsou potřeba odborníci a absolventi oborů jaderné a radiační fyziky. Připravte si otázky a objevte inspiraci pro svou budoucnost!

Po obědě se rozdělíme do skupin a rozejdeme se do laboratoří na realizaci praktických úloh, na které se předem dle vlastní volby zaregistrujete. Nahlédnete tak pod pokličku reálných projektů, vyzkoušejte si měření v jaderné laboratoři, účastněte se zásahové situace nebo si postavte detektor!


8:30—8:55     

Příchod do budovy FJFI ČVUT, Břehová 7, Praha 1 a registrace účastníků

9:00—9:15     

Úvod & přivítání, představení Katedry dozimetrie a aplikace ionizujícího záření

9:15—10:15   

Ing. Markéta Dohnálková (SURAO)

9:45—10:15   

Mgr. Aleš Froňka, Ph.D. (SURO, v.v.i.)

10:15—10:30   

Coffee break & Model hlubinného úložiště 

10:30—11:00   

Ing. Jan Jakůbek, Ph.D. (ADVACAM)

11:00—11:30   

Ing. Dana Drábová, Ph.D. (SUJB)

11:30—12:30   

Panelová diskuze s přednášejícími: Cesta s ionizujícím zářením od studia k uplatnění

12:30—13:30   

Oběd & volná diskuze s panelisty

13:30—14:00   

Přesun na místo konání odpolední části porgramu 

14:00—17:00   

Praktické úlohy a exkurze dle vlastního výběru  

⇑ nahoru

REGISTRACE


Registrace je spuštěna! První kolo je otevřeno do 20. prosince 2024.

Registrace na praktické úlohy bude spuštěna 1. 1. 2025 pro účastníky korespondenční soutěže oZáření. Veřejně spuštená bude od 8. 1. 2025.

⇑ nahoru

PŘEDNÁŠKY


Ionizující záření kolem nás a jak ho vidí chytré radiační kamery: Od radioaktivity ve vysavači až po léčbu rakoviny mozku nebo analýzu uměleckých děl

Ing. Jan Jakůbek, Ph.D., vědecký ředitel a zakladatel ADVACAM, s.r.o. Imaging the unseen

Radioaktivita a ionizující záření je přítomno všude kolem nás: Ve vzduchu, který dýcháme, v jídle a vodě, které konzumujeme. Je součástí našich těl. Přichází k nám z hlubin země i z vesmíru. V přednášce si ukážeme špičkové miniaturní kamery schopné zachytit a vizualizovat jednotlivé částice ionizujícího záření. Na jednoduchém experimentu uvidíte jednotlivé druhy záření, které nás obklopuje v běžném prostředí. Ionizující záření dokáže pronikat hmotou a nese energii. Tyto vlastnosti mohou být nebezpečné, ale v kombinaci s vhodnou instrumentací představují velmi užitečný nástroj. Na příkladech si ukážeme, jak lze ionizující záření a moderní zobrazovací technologie využít v nejrůznějších aplikacích medicíny, průmyslu nebo i umění.


Role Státního úřadu pro jadernou bezpečnost v oblasti využívání jaderné energie a ionizujícího záření

Ing. Dana Drábová, Ph.D., předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost

Seznámení s aktivitami SUJB, jejichž společným jmenovatelem je adekvátní ochrana jednotlivce, společnosti a životního prostředí ve všech situacích souvisejících s existencí a využíváním jaderných technologií a zdrojů ionizujícího záření. Činnost SUJB není činností převážně byrokratickou, za jakou by mohla být na první pohled považována. Naopak jde o vysoce odbornou činnost, která vyžaduje  propracovaný systém v legislativní i institucionální oblasti a  také zejména existenci kompetentních kontrolujících osob – vzdělaných inspektorů s rozsáhlými praktickými zkušenostmi, s vysokou úrovní technického myšlení syntetizujícího poznatky z různých oborů lidské činnosti a se schopností operativního kontaktu s výzkumnými pracovišti a vysokými školami.


Název přednášky bude doplněn

Mgr. Aleš Froňka, Ph.D., ředitel Státního ústavu radiační ochrany, v.v.i.


Název přednášky bude doplněn

Ing. Markéta Dohnálková, vedoucí úseku přípravy úložišť RAO Správy úložišť radioaktivních odpadů 

⇑ nahoru

PRAKTICKÁ CVIČENÍ A EXKURZE


Anotace k praktickým cvičením a exkurzím budou průběžně doplňovány během první půlky prosince. Celkem je v plánu 12 témat.


Stanovení objemové aktivity radonu v půdním vzduchu

Pracoviště: Státní ústav radiační ochrany, v.v.i.

Časová náročnost: 2-3 hodiny

Maximální kapacita zájemců10

Budoucí profese: Radiační fyzik v oboru ozáření od přírodních zdrojů, specialista na radonovou diagnostiku

Neviditelné riziko číhá pod vaším domem. Průměrné ozáření osob od radonu v ČR tvoří více než polovinu celkového ozáření ze všech zdrojů radioaktivního záření, kterému jsme vystaveni. Je tedy potřeba mu věnovat patřičnou pozornost. Ozáření radonem a jeho produkty přeměny je zákeřné, protože zdroj ozáření nelze vnímat smysly, zastihuje nás doma nebo v interiérech, kde se cítíme v bezpečí, a jde o dlouhodobé vnitřní ozáření – radiace se dostává do dýchacího traktu, kde přetrvává a ozařuje tkáně částicemi alfa. Před radonem se lze chránit neprostupnou bariérou domu (kvalitní izolace spodní stavby) a dostatečnou výměnou vzduchu (vzduchotechnika, větrání). Ke kvalitní ochraně před radonem v budoucím domě je potřeba zjistit, jaká je koncentrace radonu v podloží pod domem. V rámci cvičení si vyzkoušíte, jak se stanovuje objemová aktivita radonu v půdním vzduchu, jaká se k tomu používá detekční technika a přístrojové vybavení a jak se vyhodnocují výsledky. Zkuste si změřit koncentraci radonu v zemi!


Stanovení objemových aktivit radionuklidů v ovzduší na základě měření aerosolového filtru pomocí spektrometrie záření gama

Pracoviště: Státní ústav radiační ochrany, v.v.i.

Časová náročnost: 2-3 hodiny

Maximální kapacita zájemců:

Budoucí profese: Radiační fyzik ve spektrometrické laboratoři

Monitorování radiační situace v ovzduší slouží ke včasné detekci neobvyklých hodnot aktivity radionuklidů v ovzduší, které mohou signalizovat radiační mimořádnou událost. Je proto nesmírně důležité! V rámci této úlohy se seznámíte s monitorováním radiační situace prostřednictvím polovodičové spektrometrie záření gama, a to jako opravdový profesionál. S kolegy se Státního ústavu radiační ochrany si projdete procesem monitorování radionuklidů vázaných na aerosoly v ovzduší, které je prováděno Radiační monitorovací sítí ČR. Vyzkoušíte si samotný odběr, přípravu vzorku a filtru k měření a špičkovými polovodičové HPGe detektory naměříte spektra záření gama. Pod odborným dohledem spektra analyzujete, stanovíte aktivitu přírodních a umělých radionuklidů a interpretujete výsledky.


Zásah mobilní radiační skupiny při zvládání radiačních mimořádných událostí

Pracoviště: Státní ústav radiační ochrany, v.v.i.

Časová náročnost: 2-3 hodiny

Maximální kapacita zájemců:

Budoucí profese: Specialista na radiační anomálie a zásahy, operátor mobilní radiační skupiny

Představte si, že jste členem elitního dvoučlenného týmu, který dokáže čelit různorodým a nevyzpytatelným výzvám. V rámci úkolů mobilní radiační skupiny se seznámíte se zásahem v radiačním poli a s postupy při řešení mimořádných radiačních situací, což může zahrnovat např. nález nebezpečného zdroje ionizujícího záření v občanském vybavení. Pod vedením zkušených specialistů mobilní skupiny si vyzkoušíte oblékání ochranných oděvů a pomůcek, dohledávání radiační anomálie detekční technikou a práci s manipulátorem k zajištění nalezených zdrojů záření.

⇑ nahoru


Kontakt na organizátory:

Ing. Ondřej Kořistka
Ing. Kamil Augsten, Ph.D.

⇑ nahoru


Partnerské instituce

ADVACAM, s.r.o. Imaging the unseen

Správa úložišť radioaktivních odpadů

Státní ústav radiační ochrany, v.v.i

Státní úřad pro jadernou bezpečnost

 ⇑ nahoru


Letáček ke stažení a sdílení

Stahujte ve formátu PDF nebo PNG

radioden

Přihlašovací jméno a heslo jsou stejné, jako do USERMAP (nebo KOS).

V případě ztráty nebo zapomenutí hesla či jména se obraťte na vašeho správce IT.