Program Dne otevřených dveří
ÚTERÝ 26. LISTOPADU 2024
od 9 do 15 hodin
Přijďte zjistit, co vás zajímá, a poznejte svou budoucí alma mater! V budově Břehová 7, Praha 1 (Staré Město) vás čekají interaktivní expozice s výkladem, informace o studiu, krátké přednášky, exkurze nebo prohlídky pracovišť. Další specializované laboratoře můžete navštívit až do 17 hodin v budově v Trojanově 13 u Karlova náměstí a v ulici V Holešovičkách 2 (tam sídlí např. naše jaderné reaktory). Ve všech budovách bude zajištěný online přenos hlavní přednášky o přijímacím řízení a studiu, která začne ve 12 hodin. Časy exkurzí a organizaci odchodů se dozvíte níže v programu.
Pro zájemce o studium z východní Evropy budou k dispozici rusky mluvící zástupci fakulty. Více informací zde.
Než akce začne, můžete se nechat inspirovat při volbě studijního programu, nebo se online podívat na 360° prohlídku poslucháren.
Přednáška o přijímacím řízení a studiu na FJFI
Od 12:00, místnost 103, Břehová 7
- studijní programy a specializace
- přijímací řízení
- uplatnění absolventů
- zahraniční spolupráce a studium v zahraničí
- sportovní a společenské aktivity
V programu mohou nastat změny, sledujte tyto stránky.
PŘEDNÁŠKY |
EXKURZE |
OTEVŘENÁ PRACOVIŠTĚ |
SMĚRY STUDIA |
360° PROHLÍDKY |
Odborné přednášky – Břehová 7
Přednášky jsou volně bez registrace.
Attosekundové záblesky: Cesta do světa ultrarychlých procesů
Nobelova cena za fyziku byla v roce 2023 udělena trojici vědců za jejich práci v oblasti generace attosekundových impulzů (1 attosekunda = 1e-18 s), což jsou ty vůbec nejkratší impulzy světla, které lidstvo dokáže vytvořit, charakterizovat, ale i využít. V této přednášce vysvětlím, jak pomocí nejmodernějších laserů takto krátké impulzy vytvořit a k čemu se dají využít. Posvítíme si díky nim na pohyb elektronů v obalech atomů a molekul, na doby jejich fotoionizace i na oscilace elektrického pole viditelného světla (o frekvencí ~500 000 GHz).
Přednášející: Ing. Jaroslav Nejdl, Ph.D.
Kdy: 10:00–10:25
Sbíráme data v laboratoři CERN
V příspěvku si představíme nový experiment AMBER, který poběží v laboratoři CERN. Stručně si představíme výzvy, kterým je potřeba čelit při shromažďování velkého množství dat o fyzikálních interakcích, které na experimentu probíhají. Následně se podrobněji se zaměříme na inovativní systém pro sběr dat, který pro experiment AMBER vyvíjejí odborníci a studenti katedry softwarového inženýrství FJFI.
Přednášející: Ing. Vladimír Jarý, Ph.D.
Kdy: 10:30–10:55
Jak bojovat s rakovinou? Ve stoje a čelem!
Radioterapie je mocná léčebná metoda, která využívá energii ionizujícího záření k léčbě (nejen) onkologických onemocnění. V současné době je zvykem, že pacient při ozařování leží, zatímco se ozařovací přístroj otáčí kolem něj. To klade nároky na prostor, technologii ozařovačů nebo stínění ozařoven a radioterapie se nám prodražuje. Šlo by to snad dělat jinak? Nový výzkum naznačuje, že ozařování pacienta ve vzpřímené poloze, při němž se pacient otáčí vzhledem k rigidnímu ozařovači, může nejen vést ke stejné a možná i lepší kvalitě léčby, ale také umožní konstruovat ozařovače kompaktnější a zredukuje velikost ozařovacích místností. Pozitivní vliv této inovace se promítne do financí a učiní radioterapii dostupnější širší skupině pacientů, zejména těch indikovaných k protonové terapii. Jak probíhá převedení inovativní myšlenky do klinické praxe? Jaké překážky je potřeba překonat a jak dlouho to může trvat?
Přednášející: Ing. Petra Trnková, Ph.D.
Kdy: 11:00–11:25
Rozvoj jaderných reaktorů v ČR
Dostavba Dukovan i instalace malých modulární reaktorů - cesty, jak řešit budoucí energetickou krizi v ČR. Povíme vám o výhodách i úskalí jaderných reaktorů, které by měly v ČR začít dodávat elektřinu i teplo v klíčových regionech.
Kdy: 11:30–11:55
Materiálový výzkum
Ing. Karel Tesař, Ph.D.
Kdy: 13:30–13:55
Termojaderná fúze
Chcete nahlédnout pod pokličku fúzního výzkumu a dozvědět se víc? Jak udržet plazma horké 150 miliónů stupňů uprostřed supravodivých cívek chlazených na téměř absolutní nulu? Jak zkrotit turbulentní plazma, aby výtrysky neroztavily nádobu? A co na to neutrony? Zavede vás do fascinujícího světa této špičkové technologie a představí vám obor Fyzika plazmatu a termojaderné fúze na FJFI. Povíme vám také o projektech u nás (tokamak Compass) i ve světě a o možnostech uplatnění.
Přednášející: RNDr. Jana Brotánková, Ph.D.
Kdy: 14:00–14:25
Exkurze
Exkurze – Břehová 7
Časy exkurzí se mohou měnit. Na exkurze je třeba se registrovat po příchodu do budovy.
Tokamak GOLEM
Návštěva unikátního pokusného zařízení pro zvládnutí řízené termojaderné fúze v pozemských podmínkách: tokamak jménem GOLEM. Přednáška nastíní, co to je termojaderná fúze a jaké jsou její výhody jako budoucího zdroje energie pro lidstvo. Na závěr přednášky bude demonstrována reálná činnost tohoto tokamaku včetně provedení plazmatického výboje.
Kdy: od 10:00 a 13:30
Spektrometrie gama
Jak lze stanovit přítomnost radioaktivních nuklidů v látce? Můžeme využít gama spektrometrii! Každý zdroj záření gama vyzařuje fotony o jedné nebo více konkrétních energiích a tyto energetické linky jsou jako otisky prstu pachatele na místě činu. Podle energie emitovaného kvanta záření gama a podle počtu detekovaných impulsů o specifické energii jsme schopni velmi přesně identifikovat druh a množství radioaktivních elementů ve vzorcích. Metoda bude představena na konkrétním projektu monitorování jaderné elektrárny Temelín v dozimetrické laboratoři s nejmodernějšími polovodičovými detektory.
Kdy: od 10:30 a 14:00
Virtuální urychlovač pro léčbu rakoviny
Ukážeme si lineární urychlovač elektronů, který se používá k léčbě onkologických pacientů, a to ve virtuální realitě. Ocitneme se na onkologické ozařovně, jaké bývají v každé větší okresní či krajské nemocnici. Katedra dozimetrie vlastní unikátní výukový systém, ve kterém studenti mohou ve virtuální realitě ozařovat pacienty i provádět fyzikální měření.
Kdy: 10:00–11:00
Exkurze – Trojanova 13
Časy exkurzí se mohou měnit.
Kontaktní osoba bude celý den v učebně 121, od 12:00 v této místnosti zajištěn online přenos přednášky o studiu.
Návštěva výpočetního klastru katedry matematiky
Exkurze k superpočítači HELIOS a dalším systémům pro vysoce výkonné počítání, které jsou na FJFI využívány pro počítačové simulace a algoritmy umělé inteligence. Před samotnou návštěvou se zájemci v krátkosti dozví něco o hardwarové a softwarové architektuře systému a způsobech jeho využití.
Kdy: 14:00
Fraktografické pracoviště KMAT
Ukážeme si vybavení Fraktografického pracoviště katedry materiálů, na kterém jsou pomocí metod elektronové mikroskopie sledovány procesy porušování celé řady velmi rozmanitých materiálů, nejen kovů a slitin, ale například také keramiky, plastů, gumy či skla. To má svůj význam nejen pro základní výzkum, ale také pro širokou škálu průmyslových odvětví. Mezi ty nejvýznamnější patří energetika (např. analýzy poruch lopatek obou původních turbín jaderné elektrárny Temelín) a letectví (např. analýzy poruch při testování draků letadel čs. výroby L39MS, L159 a L410 UVP.).
Kdy: 13:00-14:00
Výpočetní klastr Quantum Hyperion
Přijďte si prohlédnout výpočetní HPC clusteru Quantum-Hyperion kateder KLFF a KIPL. Kromě ukázky hardwaru Vám řekneme také o tom, k čemu nám je. Takové věci doma na notebooku prostě nespočítáte.
Kdy: 14:30 a 15:30
Exkurze – V Holešovičkách 2
Časy exkurzí se mohou měnit.
Kontaktní osoba bude celý den v učebně L244, od 12:00 v této místnosti zajištěn online přenos přednášky o studiu.
Čokoláda, která hraje všemi barvami aneb o světle, které pracuje v nanosvětě
Na příkladu čokolády, jejíž povrch hraje všemi barvami bez jakýchkoliv chemických přísad, si objasníme záludnost pojmu „barevnost“. A následně předvedeme, jak světlo může zapisovat, číst i přenášet informace. Jak lze pomocí světla a chytrých nanočástic rozpoznat a zneškodnit nádorové buňky a jak vytvářet speciální nanostruktury, které se po ozáření laserem mění v ultracitlivé senzory. Exkurzi povede RNDr. Jan Proška z katedry fyzikální elektroniky FJFI.
Kdy: 11:00, 14:30
Jak se entanglují fotony
Kvantové provázání (entanglement) představuje zvláštní vazbu mezi dvěma systémy, která nemá obdobu v klasické fyzice. Projevuje se velmi silnými korelacemi v měření na jednotlivých systémech. Je to naprosto neintuitivní vazba, Albert Einstein o ní mluvil jako o „strašidelném působení na dálku.“ Existují možnosti kvantové teleportace, komunikace nebo počítání v jejichž jádru je právě jev kvantového provázání. Kvantové provázání lze realizovat na nejrůznějších mikroskopických systémech (fotonech, elektronech, i molekulách, …). V naší laboratoři můžeme generovat dvojice fotonů, které jsou v provázaných polarizačních stavech. V principu se to projevuje takovým způsobem, že měříme určitou vlastnost fotonů (polarizaci vertikální nebo horizontální) a ve chvíli, kdy změříme vlastnost (stav) jednoho fotonu, tak okamžitě víme, jakou vlastnost má druhý foton – to je způsobeno právě silnou korelací, kvantovým provázáním, mezi dvěma fotony a je to ono „strašidelné působení na dálku.“
Kdy: 11:00, 14:30
Femtosekundový laser se špičkovým výkonem 200 GW
Uvidíte laserový systémem využívající technologii, která svým průkopníkům přinesla v roce 2018 Nobelovu cenu za fyziku. Interakce intenzivního laserového impulzu o špičkovém výkonu v řádu stovek GW s látkou otevírá okno do fyziky extrémně vysokých elektromagnetických polí, jaká nejsou na Zemi jinými způsoby dosažitelná.
Kdy: 11:00, 14:30
Otevřená pracoviště – Trojanova 13
Kontaktní osoba bude celý den v učebně 121, od 12:00 v této místnosti zajištěn online přenos přednášky o studiu.
Laboratoře laserů a pokročilých kosmických technologií
K vidění bude vysokoenergetický femtosekundový titan-safírový laserový systém a neodymové laserové systémy pro výzkum nelineární optiky či lasery používané v lékařství. Seznámíme vás aplikacemi laserového záření nejen ve výzkumu, vědě a technice, ale i v běžném životě. Uvidíte také funkční kopii letovéhu kusu detektoru velmi slabých laserových signálů a uslyšíte, k čemu je to užitečné ve fyzice, geofyzice či astrofyzice.
Kdy: 10:00 až 16:00
Otevřená pracoviště – V Holešovičkách 2
Kontaktní osoba bude celý den v místnosti L244, ve stejné místnosti bude zajištěný online přenos přednášky o studiu ve 12:00.
Laboratoře fotoniky Katedry laserové fyziky a fotoniky
Můžete si prohlédnout laboratoř kvantových technologií, nové vybavení pro přípravu nanostruktur a mikroskopické pracoviště s unikátní kombinací zobrazovacích zařízení, přístupů a metod. K vidění je také zdroj XUV záření založený na vysokonapěťovém výboji v plynu a průmyslový rentgenový tomograf pro nedestruktivního testování.
Kdy: 10:00 až 16:00
Jak si vybrat studijní směr?
V tabulce Ti nabízíme přehled studijních směrů s propojením do různých oblastí. Nech se inspirovat.
Program | Matematika | Fyzika | Chemie | Medicína | Programování | Ekonomie | Jádro | Průmysl |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Aplikace informatiky v přírodních vědách | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | |||
Aplikovaná algebra a analýza | ✓ | |||||||
Aplikovaná fyzika ionizujícího záření | ✓ | ✓ | ✓ | |||||
Aplikovaná informatika | ✓ | ✓ | ||||||
Aplikované matematicko-stochastické metody | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | |
Fyzika plazmatu a termojaderné fúze | ✓ | ✓ | ||||||
Fyzikální inženýrství materiálů | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | ||||
Inženýrství pevných látek | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | ||||
Jaderná a částicová fyzika | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | |||
Jaderná chemie | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | ||||
Jaderné reaktory | ✓ | ✓ | ✓ | |||||
Kvantové technologie | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | ||||
Laserová technika a fotonika | ✓ | ✓ | ✓ | |||||
Matematická fyzika | ✓ | ✓ | ||||||
Matematická informatika | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | |||
Matematické modelování | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | ||
Počítačová fyzika | ✓ | ✓ | ✓ | |||||
Radioaktivita v životním prostředí | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | ||||
Radiologocká technika | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ | ||||
Vyřazování jaderných zařízení z provozu | ✓ | ✓ | ✓ | ✓ |
360° Prohlídka poslucháren a laboratoří
Laboratoř fyzické ochrany
Jaderný reaktor VR-1
Laboratoř kvantových technologií
Laboratoř 301 na katedře jaderné chemie
Laboratoř detekce neutronů
Laboratoř neutronové aktivační analýzy
Laboratoře v kontrolovaném pásmu
Zajímá vás více? Přijďte na Den otevřených dveří.
УВАЖАЕМЫЕ СТУДЕНТЫ!
9:00 до 15:00.
Факультет ядерной физики и инженерии проводит
День открытых дверейВ первой половине дня пройдут короткие информационные лекции на чешском языке, а также экскурсии, которые продолжатся и во второй половине дня.С 12 до 13 часов пройдёт основная лекция с подробностями об учебных программах, процедуре поступлении и зачисления, общежитиях, работе студенческого клуба, поездках за границу (на чешском языке).
По окончании основной лекции, в 13:00, вы сможете задать возникшие у вас вопросы и получить ответы на русском языке,
Вы сможете больше узнать об условиях приема иностранных студентов, в том числе о вопросах нострификации, признания уровня языка (В2) и др.Не бойтесь задавать интересующие вас вопросы, возможно, ответы на них вас приятно удивят! Также в течение дня у стенда Кафедры гуманитарных наук и языков будет находиться русскоязычный преподаватель.
Мы ждём вас по адресу: Břehová 7, Praha 1
Аудитория 103